1.2 C
Warszawa
czwartek, 6 lutego, 2025
spot_imgspot_img

Top 5 tego tygodnia

spot_img

Powiązane posty

Badanie pokazuje, że legalizacja medycznej marihuany prowadzi do „znacznego spadku” płatności firm opioidowych na rzecz lekarzy przeciwbólowych – MEDCAN24

Według najnowszych badań, legalizacja medycznej marihuany wydaje się zmniejszać płatności pieniężne dokonywane przez producentów opioidów na rzecz specjalistów od bólu. Autorzy znaleźli „dowody” na to, że spadek ten był spowodowany dostępnością medycznej marihuany jako alternatywy dla leków przeciwbólowych na receptę.

Znajdź MML [medical marijuana legalization] „Prowadzi to do tego, że producenci opioidów zmniejszają bezpośrednie płatności dla lekarzy przepisujących opioidy” – napisali autorzy z University of Florida i State University of New York at Buffalo. „Nasza analiza sugeruje, że zmiana ta jest wynikiem zwiększonej popularności marihuany w leczeniu bólu, co wskazuje, że producenci opioidów postrzegają marihuanę jako lepszą i reagują zmniejszeniem tych płatności”.

Badanie, które zostało opublikowane w Journal of the American Statistical Association pod koniec ubiegłego roku, zostało częściowo sfinansowane z grantu przyznanego przez National Science Foundation. Przyjrzano się różnym zachętom finansowym, które producenci leków opioidowych zapewniają lekarzom przepisującym leki – takim jak opłaty za konsultacje i podróże na konferencje – i wykorzystano nowatorską metodę analizy mającą na celu oszacowanie skutków przyczynowych na podstawie danych obserwacyjnych.

W raporcie stwierdzono, że „nasza analiza wskazuje na znaczne zmniejszenie bezpośrednich płatności dokonywanych przez producentów opioidów na rzecz lekarzy przepisujących leki przeciwbólowe w wyniku przyjęcia MML”.

Współautorem nowego badania jest Wreetabrata Kara, adiunkt marketingu w SUNY Buffalo School of Management.

W oświadczeniu prasowym badacz stwierdził, że „nasze odkrycia wskazują, że medyczna marihuana jest coraz częściej postrzegana przez wielu jako alternatywa dla opioidów w leczeniu przewlekłego bólu”. Może to pomóc w przekształceniu leczenia bólu i zmniejszeniu epidemii opioidów, która dotknęła społeczności w całych Stanach Zjednoczonych. „Dostępność i przystępność cenowa nowych metod leczenia bólu może wpłynąć na dynamikę finansową między firmami farmaceutycznymi, świadczeniodawcami opieki zdrowotnej i firmami farmaceutycznymi”.

Analizy zespołu wykazały, że spadek bezpośrednich płatności dla lekarzy od producentów opioidów był większy wśród lekarzy „praktykujących na obszarach o wyższej populacji białej, niższej zamożności i wyższym odsetku mieszkańców w wieku produkcyjnym”.

Kar wyjaśnił, że „regiony o niższych dochodach mają wyższy wskaźnik przewlekłego bólu, a także nadużywania opioidów. To sprawia, że są to kluczowe obszary, które należy rozważyć pod kątem ewentualnego zastąpienia medycznej marihuany”. „Czarnoskórzy pacjenci są również mniej skłonni do przyjmowania opioidów jako leków przeciwbólowych, a młodsze populacje są bardziej otwarte na alternatywne leczenie, co może wyjaśniać różnice w wpływie legalizacji marihuany na te społeczności”.

W badaniu podkreślono, że chociaż koncentruje się ono na relacjach między producentami opioidów a lekarzami, „kluczowe jest rozważenie, w jaki sposób MML wpływa na leczenie bólu u pacjentów”, wskazując, że dane dotyczące recept co roku pokazują spadek liczby recept na opioidy w stanach, które zalegalizowały medyczną marihuanę.

W artykule stwierdzono, że od 2015 do 2017 roku w stanach bez MML, 30-dniowa podaż opioidów w porównaniu do nieopioidów pozostała taka sama. W stanach, które uchwaliły MML w latach 2015-2017, stosunek 30-dniowych recept na opioidy do nieopioidów, a także przepisanych dni zmniejszył się, przechodząc z 1,57 do 1,52 do 1,57. „W szczególności, wzorce przepisywania opioidów i nieopioidów nie zmieniły się w latach 2015-2017 między stanami kontrolnymi a stanami MML.

Odrębne badania opublikowane pod koniec ubiegłego roku wykazały, że liczba śmiertelnych przedawkowań opioidów spadła w jurysdykcjach, które zalegalizowały marihuanę dla dorosłych. W badaniu tym stwierdzono „konsekwentnie niekorzystny związek” między legalizacją marihuany a śmiertelnymi przedawkowaniami. Stany, które zalegalizowały marihuanę przed epidemią opioidów, odnotowały większy wpływ. Autorzy oszacowali, że legalizacja rekreacyjnej marihuany „wiąże się z redukcją liczby zgonów o około 3,5 na 100 000 osób”.

W raporcie tym stwierdzono, że „nasze odkrycia sugerują, że szerszy dostęp do rekreacyjnej marihuany może pomóc w walce z epidemią opioidów”. „Wcześniejsze badania wykazały, że marihuana (głównie do użytku medycznego) może zmniejszyć liczbę recept na opioidy. Nasze wyniki sugerują, że może ona również zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem”.

„Ponadto efekt ten wzrasta wraz z wcześniejszym wdrożeniem [recreational marijuana legalization]Zależność ta jest dość spójna w czasie” – dodano w raporcie.

Opublikowany niedawno raport dotyczący opioidów na receptę w stanie Utah po legalizacji medycznej marihuany wykazał, że legalna marihuana zmniejszyła stosowanie opioidów przez pacjentów cierpiących na przewlekły ból, a także pomogła zmniejszyć liczbę przedawkowań leków na receptę w całym stanie. Badanie wykazało, że marihuana ma do odegrania znaczącą rolę w leczeniu bólu i ograniczaniu stosowania opioidów.

Badanie z 2023 roku wykazało, że stosowanie medycznej marihuany wiązało się ze zmniejszonym bólem i zmniejszonym uzależnieniem od opioidów. Inne badanie, opublikowane w lutym przez American Medical Association, wykazało, że osoby cierpiące na przewlekły ból, które stosowały medyczną marihuanę przez ponad tydzień, odnotowały znaczny spadek liczby recept na opioidy.

Około jeden na trzech pacjentów cierpiących na przewlekły ból zgłosił stosowanie konopi indyjskich jako opcji leczenia, zgodnie z raportem opublikowanym przez AMA w 2023 roku. Większość z tej grupy zgłosiła stosowanie konopi indyjskich w celu zastąpienia innych leków przeciwbólowych, w tym opioidów.

Według innych badań opublikowanych w tym samym roku, legalizacja CBD doprowadziła do spadku liczby recept na opioidy o 6,6% do 8,1%.

Tymczasem w artykule badawczym z 2022 r., w którym przeanalizowano dane Medicaid dotyczące leków na receptę, stwierdzono, że legalizacja marihuany dla dorosłych wiązała się ze „znacznym zmniejszeniem” stosowania leków na receptę w leczeniu wielu schorzeń.

Raport z 2023 r. powiązał legalizację medycznej marihuany na poziomie stanowym ze zmniejszonymi wypłatami opioidów dla lekarzy – kolejny punkt danych sugerujący, że pacjenci używają konopi indyjskich jako alternatywy dla leków na receptę, gdy mają do nich legalny dostęp.

Naukowcy opublikowali w zeszłym roku badanie, w którym przeanalizowano recepty na opioidy i wskaźniki śmiertelności w Oregonie. Naukowcy odkryli, że dostępność detalicznej marihuany w bliskim sąsiedztwie Oregonu umiarkowanie zmniejszyła liczbę recept na opioidy. Nie zaobserwowano jednak spadku liczby zgonów związanych z opioidami.

Według innych najnowszych badań, marihuana może być również skuteczną alternatywą dla opioidów, jeśli chodzi o leczenie bólu.

Raport opublikowany niedawno w czasopiśmie BMJ Open, na przykład, porównał medyczną marihuanę i opioidy w leczeniu przewlekłego bólu nienowotworowego i stwierdził, że marihuana „może być podobnie skuteczna i powodować mniej przerw w stosowaniu niż opioidy”, potencjalnie oferując porównywalną ulgę przy mniejszym prawdopodobieństwie wystąpienia działań niepożądanych.

Według osobnego badania, ponad połowa pacjentów cierpiących na przewlekły ból stwierdziła, że marihuana jest lepsza niż leki przeciwbólowe. Czterdzieści procent osób, które używały marihuany, zgłosiło zmniejszone zużycie środków przeciwbólowych.

W raporcie opublikowanym pod koniec ubiegłego roku przeanalizowano skutki włączenia medycznej marihuany do stanowego programu monitorowania leków na receptę. Stwierdzono w nim, że dodatkowe śledzenie przyniosło mieszane rezultaty, zmniejszając zarówno przepisywanie leków, które mogą powodować komplikacje w połączeniu z marihuaną, jak i ujawniając możliwe uprzedzenia wśród pracowników służby zdrowia wobec pacjentów leczonych medyczną marihuaną.

Finansowane ze środków federalnych badanie pokazuje, że używanie marihuany przez młodych dorosłych jest trzykrotnie wyższe niż spożywanie alkoholu niemal codziennie.

Fotografem jest Philip Steffan.

MEDCAN24 nie byłby możliwy bez wsparcia czytelników. Proszę rozważyć comiesięczną darowiznę Patreon, jeśli polegasz na naszym dziennikarstwie konopnym, aby być na bieżąco.

Proszę zostać patronem na Patreon!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne artykuły