Nowo opublikowane badanie wykazało, że wśród osób zażywających narkotyki, które doświadczają przewlekłego bólu, codzienne używanie marihuany wiązało się z większym prawdopodobieństwem rzucenia stosowania opioidów – szczególnie wśród mężczyzn.
„Uczestnicy zgłaszający codzienne używanie konopi indyjskich wykazywali wyższe wskaźniki zaprzestania palenia w porównaniu z osobami rzadziej używającymi lub nieużywającymi” – czytamy w raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Drug and Alcohol Evaluate.
Kiedy wyniki zostały podzielone według płci, naukowcy zaobserwowali, że „codzienne używanie konopi indyjskich było znacząco związane z wyższymi wskaźnikami zaprzestania stosowania opioidów wśród mężczyzn”. Różnice te „sugerują potencjalne różnice w zachowaniu i skutkach używania konopi indyjskich”, czytamy w artykule i podkreślają potrzebę dalszych badań.
Raport został opracowany przez ośmioosobowy zespół badawczy z British Columbia Centre on Substance Abuse oraz College of British Columbia i Simon Fraser College.
W okresie od czerwca 2014 r. do maja 2022 r. zespół przeanalizował dane pochodzące od 1 242 osób, które zażywały narkotyki (PWUD), a jednocześnie cierpiały na przewlekły ból. Spośród nich 764 doświadczyło „zaprzestania palenia”.
Codzienne używanie konopi indyjskich „było pozytywnie powiązane z zaprzestaniem stosowania opioidów”.
„Nasze odkrycia uzupełniają rosnące dowody potwierdzające potencjalne korzyści z używania konopi indyjskich wśród PWUD, podkreślając potrzebę dalszych badań” – napisali autorzy.
Rzeczywiście, rosnąca liczba dotychczasowych badań dotyczyła związków między reformą konopi indyjskich a opioidami, często stwierdzając zmniejszenie używania opioidów na obszarach, które zalegalizowały marihuanę do użytku medycznego lub dla dorosłych.
Niedawne badanie finansowane ze środków federalnych w Stanach Zjednoczonych wykazało na przykład związek między legalizacją marihuany na poziomie stanowym a zmniejszoną liczbą recept na opioidowe leki przeciwbólowe wśród dorosłych ubezpieczonych komercyjnie – co wskazuje na możliwy efekt substytucyjny, w którym pacjenci wybierają marihuanę zamiast leków na receptę w celu leczenia bólu.
Badanie to, które zostało wsparte grantem z Nationwide Institute on Drug Abuse, przeanalizowało krajowe rejestry wypełnień recept na opioidy, a także przepisywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i innych leków przeciwbólowych. Analiza wykazała, że ilość opioidów na receptę spadła po legalizacji w USA, podczas gdy przepisywanie nieopioidowych leków przeciwbólowych odnotowało „marginalnie znaczący wzrost”.
Badanie opublikowane pod koniec ubiegłego roku wykazało na przykład, że legalizacja medycznej marihuany znacznie zmniejszyła płatności pieniężne od producentów opioidów dla lekarzy specjalizujących się w leczeniu bólu, a autorzy znaleźli „dowody na to, że spadek ten jest spowodowany tym, że medyczna marihuana stała się dostępna jako substytut” leków przeciwbólowych na receptę.
Inne niedawne badania również wykazały spadek śmiertelnych przedawkowań opioidów w jurysdykcjach, w których marihuana została zalegalizowana dla dorosłych. Badanie to wykazało „spójny negatywny związek” między legalizacją a śmiertelnymi przedawkowaniami, z bardziej znaczącymi skutkami w stanach, które zalegalizowały marihuanę wcześniej w czasie kryzysu opioidowego. Autorzy oszacowali, że legalizacja rekreacyjnej marihuany „wiąże się ze spadkiem o około 3,5 zgonów na 100 000 osób”.
„Nasze odkrycia sugerują, że poszerzenie dostępu do rekreacyjnej marihuany może pomóc w walce z epidemią opioidów” – czytamy w raporcie. „Wcześniejsze badania w dużej mierze wskazują, że marihuana (głównie do użytku medycznego) może zmniejszyć liczbę recept na opioidy, a my stwierdzamy, że może również skutecznie zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem”.
„Co więcej, efekt ten wzrasta wraz z wcześniejszym wdrożeniem [recreational marijuana legalization]”, dodano, „wskazując, że związek ten jest stosunkowo spójny w czasie”.
Inny niedawno opublikowany raport dotyczący stosowania opioidów na receptę w stanie Utah po legalizacji medycznej marihuany w tym stanie wykazał, że dostępność legalnej marihuany zarówno zmniejszyła stosowanie opioidów przez pacjentów z przewlekłym bólem, jak i pomogła zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem leków na receptę w całym stanie. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badania wskazują, że „marihuana ma do odegrania znaczącą rolę w leczeniu bólu i ograniczaniu stosowania opioidów”.
Jeszcze inne badanie, opublikowane w 2023 r., powiązało stosowanie medycznej marihuany z niższym poziomem bólu i zmniejszonym uzależnieniem od opioidów i innych leków na receptę. Inne badanie, opublikowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA) w lutym ubiegłego roku, wykazało, że pacjenci z przewlekłym bólem, którzy otrzymywali medyczną marihuanę dłużej niż miesiąc, zauważyli znaczną redukcję przepisywanych opioidów.
Około jeden na trzech pacjentów cierpiących na przewlekły ból zgłosił stosowanie marihuany jako opcji leczenia, zgodnie z raportem opublikowanym przez AMA w 2023 roku. Większość z tej grupy stwierdziła, że używa marihuany jako substytutu innych leków przeciwbólowych, w tym opioidów.
Inne badania opublikowane w tym samym roku wykazały, że zezwolenie ludziom na legalny zakup CBD znacznie zmniejszyło liczbę recept na opioidy, prowadząc do zmniejszenia liczby recept na opioidy o 6,6% do 8,1%.
Badanie z 2022 roku, w którym przeanalizowano dane Medicaid dotyczące leków na receptę, wykazało, że legalizacja marihuany dla dorosłych wiązała się ze „znacznym zmniejszeniem” stosowania leków na receptę w leczeniu wielu schorzeń.
Raport z 2023 r. powiązał legalizację medycznej marihuany na poziomie stanowym ze zmniejszonymi wypłatami opioidów dla lekarzy – co sugeruje, że pacjenci używają konopi indyjskich jako alternatywy dla leków na receptę, gdy mają do nich legalny dostęp.
Naukowcy w innym badaniu, opublikowanym w zeszłym roku, przyjrzeli się wskaźnikom przepisywania opioidów i śmiertelności w Oregonie, stwierdzając, że pobliski dostęp do detalicznej marihuany umiarkowanie zmniejszył liczbę recept na opioidy, chociaż nie zaobserwowali odpowiedniego spadku liczby zgonów związanych z opioidami.
Inne najnowsze badania wskazują również, że marihuana może być skutecznym substytutem opioidów w leczeniu bólu.
Na przykład, w raporcie opublikowanym niedawno w czasopiśmie BMJ Open porównano medyczną marihuanę i opioidy w leczeniu przewlekłego bólu nienowotworowego i stwierdzono, że marihuana „może być podobnie skuteczna i powodować mniej przerw w stosowaniu niż opioidy”, potencjalnie oferując porównywalną ulgę przy mniejszym prawdopodobieństwie wystąpienia działań niepożądanych.
Odrębne opublikowane badania wykazały, że ponad połowa (57%) pacjentów z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym stwierdziła, że marihuana była bardziej skuteczna niż inne leki przeciwbólowe, podczas gdy 40% zgłosiło ograniczenie stosowania innych środków przeciwbólowych od czasu rozpoczęcia stosowania marihuany.
Trump zaprasza byłego więźnia medycznej marihuany do przemówienia przed wspólną sesją Kongresu
Zdjęcie dzięki uprzejmości Mike’a Latimera.