Po przyjęciu ustawy CanG i związanej z nią ustawy MedCanG, niemiecki rynek medycznej marihuany odnotowuje znaczny wzrost, przy czym oczekuje się, że sprzedaż medycznej marihuany w Niemczech osiągnie 420 mln euro w 2024 r., a do 2028 r. wzrośnie do ponad 1 mld euro.
Prognoza ta, opublikowana dziś w The German Cannabis Report przez Prohibition Partners, jest napędzana przez kilka czynników, w tym usunięcie konopi indyjskich z niemieckiego wykazu środków odurzających, łagodząc w ten sposób wcześniejsze wąskie gardła związane z ich obsługą, dystrybucją, wydawaniem i przepisywaniem. Po części napędza to wzrost populacji pacjentów, wskaźniki recept i wzrost liczby operatorów telemedycyny medycznej marihuany.
Ponadto, BfArM (Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych) zlikwidował procedurę przetargową na krajową uprawę medycznej marihuany, umożliwiając nowym hodowcom ubieganie się o licencję na uprawę w kraju, otwierając rynek na większą konkurencję.
Rosnąca populacja pacjentów
Lekarze w Niemczech mają swobodę przepisywania medycznej marihuany na wszelkie schorzenia, które ich zdaniem mogą znacząco pomóc ich pacjentom. Ponadto oczekuje się, że niedawne zmiany w polityce, takie jak usunięcie marihuany z listy środków odurzających, jeszcze bardziej poprawią dostęp pacjentów.
Ilość medycznej marihuany sprzedanej w aptekach wzrosła o około 30% w 3. kwartale 2023 r. w porównaniu z 3. kwartałem 2022 r. Liczba pacjentów znacznie wzrosła po wdrożeniu nowych przepisów dotyczących konopi indyjskich w kwietniu 2024 roku.
Zwrot kosztów
Niemcy mają ustalone ramy refundacji leczenia medyczną marihuaną przez ustawowych ubezpieczycieli zdrowotnych. To wsparcie publiczne stanowiło około połowy rynku do 2023 roku.
W lipcu 2024 r. niemiecka Federalna Komisja Wspólna (G-BA) zatwierdziła propozycje usprawnienia procesu refundacji, co prawdopodobnie jeszcze bardziej ułatwi dostęp kilku pacjentom, ponieważ medyczna marihuana stanie się bardziej przystępna cenowo.
Uprawa krajowa i import
Usunięcie procedury przetargowej otworzyło rynek upraw na konkurencję. Prawdopodobnie doprowadzi to do wzrostu produkcji krajowej, co może ostatecznie zmniejszyć zależność Niemiec od importu. Jednak po przyjęciu ustawy CanG import medycznej marihuany odnotował znaczny wzrost o 44%, a import medycznej marihuany w II kwartale 2024 r. osiągnął rekordowy kwartalny poziom 11 706 kilogramów w porównaniu z I kwartałem 2024 r., kiedy to wyniósł 8 143 kg.
Alex Khourdaji, starszy analityk w Prohibition Partners i współautor raportu, skomentował: „Niemiecki rynek konopi indyjskich znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym. Ustawa CanG uruchomiła szereg zmian transformacyjnych, stwarzając zarówno możliwości, jak i wyzwania zarówno dla firm, jak i konsumentów. Sukces tych reform będzie zależał od ciągłej adaptacji i zaangażowania w znalezienie równowagi między zdrowiem publicznym, odpowiedzialnością społeczną i wzrostem gospodarczym”.
Vladimir Kofcegarski, Chief Sales Officer w PHCANN International, jeden ze sponsorów raportu i sponsor nadchodzącego MEDCAN24: Executive Summit w Berlinie, powiedział: „Niedawne ustawodawstwo Niemiec wyznacza nową erę w branży konopi indyjskich w Europie. Jest to kluczowa szansa na innowacje, wzrost gospodarczy i odpowiedzialne regulacje dla nas wszystkich w branży. Ponieważ Niemcy są głównym motorem destygmatyzacji sektora konopi indyjskich w Europie, mamy teraz narzędzia i odpowiedzialność za budowanie fundamentów, które będą sprzyjać zrównoważonym praktykom i standardom”.
Niemiecki raport na temat konopi indyjskich jest już dostępny do pobrania ZA DARMO tutaj. Wraz z raportem dostępny jest wysokiej jakości zestaw danych dotyczących rynku niemieckiego oraz analiza wielkości rynku.