23 C
Warszawa
piątek, 18 kwietnia, 2025
spot_imgspot_img

Top 5 tego tygodnia

spot_img

Powiązane posty

Poza Niemcami: Inne międzynarodowe rynki konopi indyjskich – MEDCAN24



Jest to druga część dwuczęściowej serii poświęconej możliwościom na rynkach poza Ameryką Północną. Część pierwszą można przeczytać tutaj.

Podczas gdy Niemcy są często pierwszym krajem spoza Ameryki Północnej, który przychodzi na myśl podczas omawiania globalnych możliwości związanych z konopiami indyjskimi, nie jest to jedyny taki kraj.

Weźmy na przykład Unię Europejską. Według Jamiego Pearsona, założyciela globalnej firmy konsultingowej New Holland Group, partnerstwo, które obecnie obejmuje 27 krajów, przyjęło bardzo formalne podejście do zezwolenia na używanie konopi indyjskich w całej Unii.

Pearson powiedział Green Market Report że była w stanie zrealizować receptę na konopie indyjskie podczas pobytu za granicą, a dzięki swojej karcie medycznej może przewozić konopie indyjskie ze sobą – nawet w Szwajcarii, która nie jest członkiem UE.

„Ekscytujące jest to, że rozpoczynają się pilotażowe programy rekreacyjne, więc są one w pełni realizowane w Szwajcarii i Holandii” – powiedział Pearson. „Wszyscy robią to we współpracy z uniwersytetami i analizują dane dotyczące różnych elementów programu, a następnie wykorzystają pięcioletnie lub dziesięcioletnie dane, aby poinformować, w jaki sposób należy napisać ostateczne prawo”.

Globalne możliwości mogą rosnąć, ale każdy rynek nadal ma własne, odrębne podejście do wspierania możliwości biznesowych związanych z konopiami indyjskimi.

Perspektywy międzynarodowe

Australia

Australia zalegalizowała uprawę konopi indyjskich do celów leczniczych i naukowych w 2016 roku. Od tego czasu „Australia jest silnym rynkiem medycznym dla operatorów, napędzanym przez wzrost liczby pacjentów na ścieżce Authorized Prescriber (AP)” – napisali Alliance Global Partners.

Oczekuje się, że liczba zatwierdzonych pacjentów osiągnie około 800 000 w 2024 r., co oznacza wzrost o 21% w porównaniu z 2023 r.

„Poza większą liczbą pacjentów medycznych i osób przepisujących leki, operatorzy objęci ubezpieczeniem skorzystaliby na zmniejszonej konkurencji dzięki większemu egzekwowaniu przez rząd niezgodnych produktów na rynku (tj. nieposiadających certyfikatu GMP)” – napisała firma.

Izrael

W dniu 1 kwietnia 2024 r. Izrael wdrożył reformę medycznej marihuany, która przestawiła konopie indyjskie na model recepturowy, a nie licencyjny. Dzięki temu wszyscy specjaliści mogą przepisywać konopie indyjskie, a marihuana nie jest już lekiem ostatniej szansy. W rezultacie liczba licencji dla pacjentów w kraju osiągnęła najwyższy w historii poziom 137 940 w grudniu 2024 roku.

Izrael stał się ogromnym importerem konopi indyjskich, ale w listopadzie 2024 r. izraelskie Ministerstwo Gospodarki zaproponowało 175% opłatę antydumpingową na konopie importowane z Kanady w celu ochrony lokalnych hodowców i producentów. Spowodowało to, że niektóre firmy zmniejszyły swoją ekspozycję na rynek.

Wojna między Izraelem a Hamasem również spowodowała zakłócenia w regionie, a co najmniej jeden operator – InterCure – zgłosił bezpośrednie szkody.

Republika Czeska

Medyczna marihuana jest legalna w Czechach od 2013 roku, ale program ma zostać rozszerzony w kwietniu, a lekarze ogólni będą mogli przepisywać medyczną marihuanę, a nie tylko lekarze specjaliści.

Kraj ten jest częściowo zaopatrywany w marihuanę przez kanadyjskich operatorów, takich jak Tilray i Aurora Cannabis (NASDAQ: ACB).

Dania

Dania zainicjowała czteroletni pilotażowy program medycznej marihuany w styczniu 2018 r., a następnie przedłużyła go do 2025 roku. Jednak w listopadzie 2024 r. rząd Danii ogłosił plany wprowadzenia medycznego programu pilotażowego na stałe.

Aurora jest obecna w Danii za pośrednictwem swojej spółki zależnej Aurora Nordic Cannabis A/S z siedzibą w Odense. Avicanna (OTC: AVCNF) również posiada spółkę zależną w tym kraju i zakończyła eksport swojego kannabigerolu (CBG) marki Aureus do Danii, przyczyniając się do różnorodności produktów z medycznej marihuany dostępnych w tym kraju.

Francja

AGP zauważyło w swojej prognozie, że Francja niedawno przedłużyła swój pilotażowy program medycznej marihuany (1800 pacjentów) o siedem miesięcy, co oznacza, że zakończy się on 31 lipca.

„Oficjalny program medycznej marihuany we Francji miał zostać uruchomiony w 2025 r., ale obecnie pozostaje niepewny, ponieważ nie został wymieniony w budżecie kraju, w związku ze zmianami politycznymi w kraju” – zauważono w raporcie.

Firmy prowadzące działalność we Francji to między innymi: Aurora, Tilray, Emmac Life Sciences z siedzibą w Wielkiej Brytanii oraz australijskie firmy Althea i Little Green Pharma.

Luksemburg

Luksemburg stał się drugim europejskim krajem, który w pełni zalegalizował konopie indyjskie dla dorosłych za pośrednictwem parlamentu w 2023 roku. Przepisy zezwalały na ograniczone posiadanie i konsumpcję, a także na samodzielną uprawę.

Według Cannintelligence, „Luksemburg przechodzi zmiany w przepisach dotyczących medycznej marihuany. Począwszy od stycznia 2025 r., kraj ten planuje zaprzestać wydawania recept na kwiaty konopi o wysokiej zawartości THC, przenosząc nacisk na ekstrakty olejowe dla bezpieczeństwa pacjentów i precyzyjnego dawkowania”.

Firmy eksportujące do Luksemburga to Aurora, Tilray i Canopy Growth.

Malta

Malta stała się pierwszym europejskim krajem, który w pełni zalegalizował marihuanę w drodze głosowania parlamentarnego w 2021 roku. Sprzedaż jest ściśle ograniczona do organizacji non-profit z miesięcznym limitem 50 gramów produktu na klienta każdego miesiąca i 250 członków na klub.

Mimo to kanadyjska firma Aphria otrzymała pierwszą licencję producenta marihuany leczniczej na Malcie, a izraelska firma Panaxia założyła zakład produkcyjny na Malcie.

Holandia

Medyczna marihuana jest legalna w Holandii od 2003 roku, a jej rekreacyjne użycie jest „tolerowane” w coffee shopach w całym kraju.

Holandia oficjalnie uruchomiła pilotażowy program konopi indyjskich dla dorosłych w 10 miastach w 2023 r. – jest to próba sformalizowania ram prawnych. W kwietniu program ten przejdzie do fazy eksperymentalnej, w której tylko 10 licencjonowanych hodowców będzie mogło zaopatrywać kawiarnie; sprzedaż nieuregulowanych produktów nie będzie już dozwolona.

Kilka kanadyjskich firm rozpoczęło działalność w tym kraju, w tym Village Farms International poprzez swoją spółkę zależną Leli Holland. Aurora, poprzez swoją spółkę zależną Aurora Nederland B.V., nabyła znaczny pakiet udziałów w Growery B.V., jednym z 10 posiadaczy licencji w holenderskim eksperymencie.

Polska

Polska zalegalizowała medyczną marihuanę w 2017 r., zezwalając lekarzom na przepisywanie jej pacjentom i sprzedaż za pośrednictwem aptek. W 2024 r. kraj prawie podwoił limity importu medycznej marihuany.

Curaleaf z siedzibą w USA rozszerzył swoją działalność na polski rynek, przejmując Can4Med, hurtownię farmaceutyczną specjalizującą się w lekach kannabinoidowych. Aurora Cannabis zarejestrowała cztery odmiany kwiatów, a Canopy Growth dwie.

Szwajcaria

Szwajcaria zezwala na stosowanie medycznej marihuany i kwiatów konopi zawierających mniej niż 1% THC, które nazywane są konopiami CBD.

Kraj ten prowadzi również obecnie siedem programów pilotażowych dla dorosłych, w których uczestniczy ponad 17 000 osób. Najnowszy i największy program pilotażowy (7500 uczestników) odbędzie się w maju w Zurychu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne artykuły