27 C
Warszawa
środa, 2 lipca, 2025
spot_imgspot_img

Top 5 tego tygodnia

spot_img

Powiązane posty

Badanie wykazało, że wdychanie marihuany jest skutecznym sposobem leczenia bólu neuropatycznego

Wdychanie odparowanej marihuany jest skuteczną metodą leczenia bólu neuropatycznego, zgodnie z wynikami niedawno opublikowanego badania przeprowadzonego przez niemieckich naukowców. Badanie obserwacyjne wykazało również, że wdychana marihuana pomogła pacjentom z bólem neuropatycznym z problemami ze snem, częstym objawem doświadczanym przez co najmniej połowę osób, u których zdiagnozowano tę czasami wyniszczającą chorobę.

Ból neuropatyczny to stan spowodowany chorobą lub urazem układu nerwowego, który skutkuje przewlekłym bólem, nieprawidłowymi doznaniami znanymi jako dysestezja lub bólem spowodowanym normalnie bezbolesnymi bodźcami. Około 30% przypadków bólu neuropatycznego jest związanych z cukrzycą, zgodnie z informacjami z Cleveland Clinic, ale inne choroby, w tym alkoholizm, półpasiec i zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, takie jak udar, choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane, mogą również powodować ten stan. Dodatkowe przyczyny obejmują chemioterapię lub radioterapię, ból fantomowy wywołany amputacją, uszkodzenie nerwów w wyniku urazu lub operacji oraz ucisk lub zapalenie nerwów rdzeniowych. Ból neuropatyczny jest tradycyjnie leczony lekami, chociaż autorzy nowego badania zauważyli, że wielu pacjentów nie jest w stanie znaleźć odpowiedniej ulgi w powszechnie przepisywanych terapiach.

„Ekspresja bólu neuropatycznego jest bardzo indywidualna, a objawy, a także reakcja pacjentów na różne leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe lub opioidowe, są bardzo zróżnicowane” – napisali naukowcy. „Niestety, leczenie bólu neuropatycznego często pozostaje nieskuteczne nawet po wielu próbach z różnymi lekami przeciwbólowymi”.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy zidentyfikowali kohortę 99 uczestników, u których zdiagnozowano przewlekły ból neuropatyczny trwający co najmniej trzy miesiące, którzy mieli wysokie nasilenie objawów i wyczerpali inne opcje leczenia. Badanie przeprowadzono w Niemczech, gdzie w 2017 r. zalegalizowano medyczne stosowanie konopi indyjskich u pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, w przypadku których konwencjonalne metody leczenia zostały już wyczerpane. Uczestnikom przepisano ziołową marihuanę, która jest dostępna w niemieckich aptekach na receptę w postaci suszonych kwiatów. Wszyscy pacjenci stosowali marihuanę o stężeniu THC wynoszącym 12-22%, podczas gdy prawie dwie trzecie (64%) uczestników stosowało marihuanę o mocy THC 16-22%. Pacjenci zostali poinstruowani, by używać waporyzatora do wdychania kannabinoidów z podgrzanych kwiatów konopi. Uczestnicy wybierali własny plan podawania leku przez okres sześciu miesięcy, decydując, czy będą używać konopi według ustalonego harmonogramu, w miarę możliwości czasowych, czy też w przypadku wystąpienia ataku bólu.

Uczestnicy badania odbywali wideokonsultacje z lekarzem co cztery do sześciu tygodni przez cały sześciomiesięczny okres badania. Ból oceniano za pomocą skali od 0 do 10. Według Niemieckiego Towarzystwa Bólu, wyniki bólu powyżej 6 są definiowane jako silny ból, który znacząco wpływa na jakość życia pacjenta. Zaburzenia snu pacjentów również oceniano za pomocą skali od 0 do 10. National Institutes of Health donosi, że od 50% do 80% pacjentów z bólem neuropatycznym doświadcza problemów ze snem, przy czym nasilenie problemów ze snem jest często związane z intensywnością bólu.

„W ciągu sześciu tygodni terapii, mediana oceny bólu zmniejszyła się znacząco z 7,5 do 4,0. Odsetek pacjentów z silnym bólem (wynik 6) zmniejszył się z 96% do 16%” – napisali badacze. „Zaburzenia snu uległy znacznej poprawie, a mediana wyników zmniejszyła się z 8,0 do 2,0. Poprawa ta utrzymywała się przez okres do sześciu miesięcy. Nie zgłoszono żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych”.

Uczestnicy badania zgłaszali poprawę w zakresie bólu i snu

Na początku badania większość pacjentów cierpiała na silny ból neuropatyczny, przy czym 96% uczestników miało wynik bólu powyżej 6, a mediana wyniku bólu dla grupy wynosiła 7,5. Podczas pierwszej konsultacji kontrolnej, którą przeprowadzono w ciągu sześciu tygodni od rozpoczęcia leczenia, 90% uczestników zgłosiło poprawę stanu ogólnego, a ból został znacznie zmniejszony do mediany wyniku bólu wynoszącej 3,75. Podczas pięciu kolejnych konsultacji wyniki bólu nadal spadały, zanim ustabilizowały się na poziomie około 3.

Przed rozpoczęciem stosowania medycznej marihuany, większość pacjentów cierpiała na poważne zaburzenia snu z medianą wyniku 8 na 10 maksymalnych. Znaczącą poprawę snu odnotowano podczas pierwszej konsultacji kontrolnej. Mediana wyniku zaburzeń snu spadła do 2, a poprawa utrzymała się do końca sześciomiesięcznego okresu obserwacji. Naukowcy zauważyli, że poprawa snu była prawdopodobnie spowodowana poprawą objawów bólowych, ale dodali, że „możliwe jest również, że rolę odgrywa bezpośredni wpływ medycznej marihuany”. Większość pacjentów osiągnęła odpowiednią jakość snu, która jest „kluczowym parametrem jakości życia”.

W całym okresie obserwacji, 97 (99%) pacjentów zgłosiło poprawę ogólnego stanu zdrowia podczas jednej lub więcej rozmów kontrolnych. Uczestnicy badania zgłaszali łagodne skutki uboczne, w tym suchość tkanki śluzowej (5,4%), zmęczenie (4,8%) i zwiększony apetyt (2,7%). W podsumowaniu badacze napisali, że wyniki „wykazały, że przewlekły ból neuropatyczny może być skutecznie, trwale i bezpiecznie leczony medyczną marihuaną”.

Naukowcy uznali pewne ograniczenia badania, w tym „możliwą stronniczość w wyborze pacjentów, którzy są bardziej otwarci na wdychanie medycznej marihuany”. Autorzy poinformowali również o brakujących punktach danych i niekompletnych zestawach danych, które według nich były „nieodłączną słabością badania retrospektywnego i obserwacyjnego”.

Raport z badań „Medical Cannabis Alleviates Chronic Neuropathic Pain Effectively and Sustainably without Severe Adverse Effect: A Retrospective Study on 99 Cases” został opublikowany w zeszłym miesiącu przez recenzowane czasopismo Medyczna marihuana i kannabinoidy.

Popularne artykuły