25.6 C
Warszawa
piątek, 25 lipca, 2025
spot_imgspot_img

Top 5 tego tygodnia

spot_img

Powiązane posty

Dużo więcej starszych Amerykanów używa teraz marihuany, jak pokazuje badanie finansowane ze środków federalnych

Nowy raport finansowany ze środków federalnych opublikowany przez Journal of the American Medical Association (JAMA) stwierdza, że używanie marihuany przez dorosłych Amerykanów w wieku 65 lat i starszych znacznie wzrosło w ostatnich latach w związku z szerszym legalnym dostępem do użytku medycznego i rekreacyjnego.

Jak wynika z listu badawczego, konsumpcja konopi indyjskich rosła już w ciągu ostatnich kilku dekad, a zgłoszone spożycie w ciągu ostatniego roku wzrosło z 1,0 procent w 2005 roku do 4,2 procent w 1918 roku. Nowe ustalenia, które opierają się na National Survey on Drug Use and Health, pokazują, że używanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich miesięcy wzrosło do 4,8% w 2021 r. i do 7,0% w 2023 r.

Wzrost rozpowszechnienia w ciągu ostatnich kilku lat był widoczny wśród prawie wszystkich podgrup demograficznych, ale był szczególnie silny wśród osób, które określiły swoją rasę jako „inną”, kobiet, osób rasy białej, osób z wyższym wykształceniem lub po studiach, osób o wyższych dochodach, osób pozostających w związku małżeńskim i osób mieszkających w stanach z legalną medyczną marihuaną, czytamy w raporcie.

Dane wykazały również, że osoby z wieloma chorobami przewlekłymi również zgłosiły niedawny wzrost częstości używania.

Niektóre trendy ujawniają to, co autorzy nazwali „zmianami w używaniu konopi indyjskich przez osoby starsze”.

„Dorośli o najwyższych dochodach początkowo mieli najniższy wskaźnik używania konopi indyjskich w porównaniu z innymi poziomami dochodów”, powiedzieli na przykład, „ale do 2023 r. mieli najwyższy wskaźnik używania, co może wskazywać na lepszy dostęp do medycznej marihuany, biorąc pod uwagę jej koszty”.

Wzrost używania konopi indyjskich wśród dorosłych w wieku 65 lat i starszych w legalnych jurysdykcjach „podkreśla znaczenie strukturalnego wsparcia edukacyjnego dla pacjentów i klinicystów w tych stanach”, zauważa raport, wskazując na potencjalne komplikacje w leczeniu chorób przewlekłych.

W raporcie zaznaczono również, że palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu „nadal utrzymuje się na wysokim poziomie wśród osób starszych używających konopi indyjskich”. Wyniki te nie sugerują jednak, że równoczesne korzystanie się zmienia”.

Raport kończy się zaleceniem, aby lekarze „rozważyli badania przesiewowe i edukację starszych pacjentów na temat potencjalnych zagrożeń związanych z używaniem konopi indyjskich”.

Nowe odkrycia, dokonane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Nowojorskiego, zostały opublikowane w poniedziałek w formie listu badawczego.

Wraz z raportem, JAMA opublikowało również notę redakcyjną, w której stwierdzono, że „istniejące dowody terapeutyczne dotyczące medycznej marihuany u osób starszych są niespójne w kilku schorzeniach, przy czym wiele badań sugeruje możliwe korzyści, podczas gdy inne wykazują ograniczone korzyści”.

Podkreślono również „oczywiste” potencjalne szkody, jakie marihuana może powodować u osób starszych, w tym „zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, układu oddechowego i żołądkowo-jelitowego, udaru mózgu, sedacji, upośledzenia funkcji poznawczych, upadków, urazów pojazdów mechanicznych, interakcji między lekami i zaburzeń psychicznych”.

„Osoby starsze wymagają informacji na temat dostępnych metod przyjmowania konopi indyjskich i wskazówek dotyczących dawkowania dostosowanych do wieku” – czytamy w nocie redakcyjnej. „Pracownicy służby zdrowia powinni zdawać sobie sprawę, że osoby starsze coraz częściej używają produktów z konopi indyjskich i promować otwarte i wolne od osądów rozmowy na temat ich stosowania”.

Ogólnie rzecz biorąc, nowe wyniki badań „podkreślają potrzebę większej liczby wysokiej jakości dowodów oceniających stosunek korzyści do ryzyka stosowania konopi indyjskich u osób starszych, a także potrzebę wsparcia klinicystów w celu zapobiegania szkodom związanym z konopiami indyjskimi”.

Odrębne badanie opublikowane niedawno przez American Medical Association wykazało, że podczas gdy częstotliwość używania marihuany wśród dorosłych w Kanadzie nieznacznie wzrosła w latach po ogólnokrajowej legalizacji, problematyczne nadużywanie marihuany w rzeczywistości odnotowało niewielki spadek.

Raport, opublikowany w JAMA Network Open i sfinansowany częściowo przez agencję federalną Canadian Institutes of Health Research, analizował dane od 1,428 dorosłych w wieku od 18 do 65 lat, którzy wypełniali oceny mniej więcej co sześć miesięcy od września 2018 r. do października 2023 r.

Częstotliwość używania marihuany ogólnie wzrosła nieznacznie, ale znacząco w ciągu pięciu lat. Wśród wszystkich uczestników średni odsetek dni używania marihuany wzrósł o 0,35% rocznie, czyli o 1,75% w ciągu pięcioletniego okresu badania.

Osoby, które najczęściej używały marihuany przed legalizacją, odnotowały największy spadek używania. Osoby, które spożywały marihuanę codziennie przed legalizacją, zmniejszyły częstotliwość jej używania bardziej niż osoby, które używały marihuany co tydzień.

Tymczasem osoby, które przed legalizacją używały marihuany raz w miesiącu lub rzadziej, odnotowały niewielki wzrost używania.

Rządy i eksperci ds. zdrowia publicznego pracują nad śledzeniem zachowań konsumentów, ponieważ przepisy dotyczące marihuany wciąż się zmieniają. W Stanach Zjednoczonych raport Centers for Disease Control and Prevention (CDC) niedawno podzielił federalne dane dotyczące używania konopi indyjskich wśród tysięcy dorosłych Amerykanów, stwierdzając, że podczas gdy palenie marihuany pozostaje najczęstszym sposobem jej konsumpcji, metody takie jak jedzenie, vaping i dabbing zyskują na popularności.

Ogółem w 2022 r. 15,3% dorosłych zgłosiło bieżące używanie marihuany, podczas gdy 7,9% zgłosiło codzienne używanie. Wśród użytkowników większość (79,4 procent) zgłosiła palenie, a następnie jedzenie (41,6 procent), vaping (30,3 procent) i dabbing (14,6 procent).

Około połowa wszystkich dorosłych, którzy używali marihuany (46,7%) zgłosiła wiele metod jej używania – najczęściej palenie i jedzenie lub palenie i wapowanie.

Wskaźniki zarówno wapowania, jak i dabbingu – a także ogólnego używania konopi indyjskich – były wyższe u młodych dorosłych niż w ogólnej populacji dorosłych.

Wcześniejsza analiza przeprowadzona przez CDC wykazała, że wskaźniki bieżącego i dożywotniego używania konopi indyjskich wśród uczniów szkół średnich nadal spadały w związku z ruchem legalizacyjnym.

Oddzielny sondaż wykazał niedawno, że więcej Amerykanów pali marihuanę codziennie niż pije alkohol każdego dnia – a osoby pijące alkohol częściej twierdzą, że skorzystałyby na ograniczeniu jego używania niż konsumenci konopi indyjskich.

Dorośli Amerykanie, którzy piją alkohol, prawie trzykrotnie częściej twierdzą, że lepiej byłoby im ograniczyć spożycie tego narkotyku w porównaniu do konsumentów marihuany, którzy twierdzą, że skorzystaliby na rzadszym używaniu preferowanej substancji, jak wynika z badania. Co więcej, okazało się, że podczas gdy picie alkoholu przez całe życie i co miesiąc wśród dorosłych było znacznie bardziej powszechne niż używanie konopi indyjskich, codzienne spożywanie marihuany było nieco bardziej popularne niż codzienne picie.

Wcześniejszy raport opublikowany w Journal of Studies on Alcohol and Drugs wykazał, że szkody wtórne spowodowane używaniem marihuany są znacznie mniej powszechne niż w przypadku alkoholu, przy czym respondenci zgłaszali szkody wtórne spowodowane piciem prawie sześć razy częściej niż w przypadku marihuany.

Jeszcze inne badanie z 2022 r. przeprowadzone przez naukowców z Michigan State University, opublikowane w czasopiśmie PLOS One, wykazało, że „sprzedaż detaliczna konopi indyjskich może wiązać się ze zwiększonym występowaniem początków używania konopi indyjskich przez osoby starsze” w legalnych stanach, „ale nie w przypadku osób niepełnoletnich, które nie mogą kupować produktów z konopi indyjskich w punktach sprzedaży detalicznej”.

Tendencje te zaobserwowano pomimo tego, że według odrębnych danych używanie marihuany i niektórych psychodelików przez osoby dorosłe osiągnęło „historyczne maksima” w 2022 roku.

Jeśli chodzi konkretnie o starszych konsumentów, badanie przeprowadzone na początku tego roku dotyczące stosowania medycznej marihuany przez pacjentów w wieku 50 lat i starszych wykazało, że „konopie indyjskie wydawały się być bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia” bólu i innych schorzeń.

„Większość pacjentów doświadczyła klinicznie znaczącej poprawy w zakresie bólu, snu i jakości życia, a także zmniejszenia liczby przyjmowanych leków”.

Prawie wszyscy pacjenci stosowali produkty spożywane doustnie, takie jak produkty spożywcze i ekstrakty, w przeciwieństwie do konopi wędzonych lub waporyzowanych, a większość preferowała produkty o wysokiej zawartości CBD i stosunkowo niskiej zawartości THC.

Badanie obejmowało stosowanie medycznej marihuany przez pacjentów pod opieką lekarza, przy czym lekarz prowadzący raportował dane dotyczące stosowania marihuany i innych leków, a także wpływu na ból, sen, jakość życia i wszelkie działania niepożądane.

„W ciągu sześciomiesięcznego okresu badania odnotowano znaczną poprawę w zakresie bólu, snu i jakości życia” – czytamy w raporcie – „przy czym 45% doświadczyło klinicznie znaczącej poprawy w zakresie interferencji bólu i jakości snu”.

W ubiegłym roku oddzielne badania wykazały, że zarówno starsi pacjenci medycznej marihuany, jak i osoby z fibromialgią zgłaszały, że marihuana poprawiła ich sen.

Inne badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez grupę emerytalną AARP wykazało, że używanie marihuany przez osoby starsze w USA prawie podwoiło się w ciągu ostatnich trzech lat, a jednym z najczęściej wymienianych powodów była poprawa snu.

Badanie sugeruje, że medyczna marihuana może zwiększyć skuteczność chemioterapii w walce z rakiem przy jednoczesnym zmniejszeniu skutków ubocznych

MEDCAN24 jest możliwa dzięki wsparciu czytelników. Jeśli polegasz na naszym dziennikarstwie wspierającym konopie indyjskie, aby być na bieżąco, rozważ miesięczne zobowiązanie Patreon.



Popularne artykuły