Republikański gubernator Wirginii, Glenn Youngkin, zawetował we wtorek ustawę, która zezwoliłaby na nowy, licencjonowany przez państwo rynek rekreacyjnej marihuany, oznaczając drugi rok z rzędu, w którym Youngkin zabił próbę ustawodawców wprowadzenia kompleksowego przemysłu konopi indyjskich dla dorosłych.
Ustawa House Bill 2485 została zatwierdzona przez ustawodawcę w zeszłym miesiącu. Ustawa stworzyłaby nową agencję stanową o nazwie Virginia Cannabis Control Authority, która nadzorowałaby licencjonowanie i regulacje biznesowe.
Ustawodawca Wirginii zatwierdził rekreacyjne posiadanie i konsumpcję marihuany dla dorosłych w 2021 roku. Problem polegał na tym, że ówczesny ustawodawca zawarł również „klauzulę ponownego wejścia w życie” w ustawie legalizacyjnej, co oznaczało, że przyszła sesja legislacyjna i gubernator musieliby uchwalić drugą ustawę, aby zatwierdzić legalną produkcję i sprzedaż marihuany w całym stanie.
Youngkin, który został wybrany w listopadzie 2022 r., pozostał niezłomnym przeciwnikiem utworzenia nowego rynku rekreacyjnej marihuany. Gubernator wielokrotnie powtarzał, że jego zdaniem uczyniłoby to Wirginię „mniej bezpieczną”, o czym ponownie wspomniał we wtorek w obszernym oświadczeniu na temat 157 ustaw, które zawetował w tym roku.
Stanowy Del. Paul Krizek, który sponsorował HB 2485, powiedział w oświadczeniu, że weto pozwoliłoby „już kwitnącemu nielegalnemu rynkowi konopi indyjskich utrzymać się, napędzając działalność przestępczą i zagrażając naszym społecznościom”.
Virginia NORML również krytycznie odniosła się do tego posunięcia, mówiąc, że ilustruje ono, jak bardzo Youngkin nie ma kontaktu z wyborcami, biorąc pod uwagę, że 60% wyborców stanowych popiera legalizację rekreacyjnej marihuany.
„Po raz kolejny gubernator Youngkin przedłożył swoją osobistą politykę nad bezpieczeństwo publiczne, decydując się na utrzymanie kontroli nad rynkiem marihuany w Wirginii w rękach nieuregulowanych operatorów” – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Virginia NORML, JM Pedini.
„Ta zdroworozsądkowa ustawa usunęłaby marihuanę z narożnych sklepów i palarni oraz zalegalizowałaby dostęp do niej tylko dla osób w wieku 21 lat i starszych w licencjonowanych przychodniach. Zamiast tego, te weta zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu zarówno dorosłych konsumentów, jak i dzieci, i nie zapewniają ochrony nikomu poza nielegalnym rynkiem, który rozrósł się podczas jego kadencji” – powiedział Pedini.
Pedini zauważył również, że Youngkin zwrócił ustawę o medycznej marihuanie do ustawodawcy z proponowanymi poprawkami, które według Pediniego „znacznie zmniejszyłyby dostęp pacjentów poprzez poważne ograniczenie procesu dostarczania medycznej marihuany bezpośrednio do pacjenta”.
Decyzja gubernatora miała znaczące konsekwencje biznesowe w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ znawcy branży twierdzą, że odurzające konopie i podziemne rynki marihuany rozkwitły zarówno przy braku licencjonowanej sprzedaży rekreacyjnej marihuany dla dorosłych konsumentów. Handel odurzającymi konopiami był również celem administracji Youngkina, ponieważ gubernator przyjął ogólne stanowisko antykonopne podczas swojej kadencji.
W rezultacie, legalna sprzedaż marihuany prawdopodobnie nie rozpocznie się w przychodniach do 2027 roku, po odejściu Youngkina z urzędu, jak twierdzą niektórzy ustawodawcy od ponad roku.