17 C
Warszawa
piątek, 25 lipca, 2025
spot_imgspot_img

Top 5 tego tygodnia

spot_img

Powiązane posty

Gubernator Kalifornii jest „całym sercem” za dostępem do terapii psychodelicznej, ale martwi się, że kapitaliści ją skomercjalizują

Gubernator Kalifornii mówi, że stan jest „all in”, jeśli chodzi o rozszerzenie dostępu do psychodelików do użytku terapeutycznego, wyjaśniając, że obecnym wyzwaniem jest „wylądowanie samolotem na tym, jak dokładnie wygląda język” w zakresie reformy psychodelików.

Rozmawiając z Shawnem Ryanem, byłym komandosem Navy SEAL, który obecnie prowadzi podcast poświęcony kwestiom wojskowym i weteranom, gubernator Gavin Newsom (D) powiedział, że jest na pokładzie z medycznie nadzorowanym użyciem psychedelików, choć nadal ma obawy dotyczące komercjalizacji substancji.

„Wadą dla mnie jest to, że mam wielu przyjaciół-przedsiębiorców, którzy chętnie wchodzą w tę przestrzeń” – powiedział Newsom. „Jestem ostrożny, ponieważ widzę, że kapitalizm zmierza w zupełnie innym kierunku niż ten, w którym my chcemy”.

Gubernator w 2023 r. zawetował szeroką propozycję dotyczącą psychodelików, która zawierała przepisy legalizujące posiadanie substancji na niskim poziomie, takich jak psilocybina.

W swoim ówczesnym przesłaniu do weta wezwał ustawodawców do przesłania mu w następnym roku nowej ustawy ustanawiającej wytyczne dotyczące regulowanego dostępu terapeutycznego do psychedelików, a także do rozważenia „potencjalnych” ram szerszej dekryminalizacji w przyszłości.

„Zarówno recenzowana nauka, jak i potężne osobiste anegdoty skłaniają mnie do wspierania nowych możliwości zajmowania się zdrowiem psychicznym za pomocą leków psychedelicznych, takich jak te, o których mowa w tej ustawie” – napisano w wiadomości weta Newsoma. „Udowodniono, że psychodeliki przynoszą ulgę osobom cierpiącym na pewne schorzenia, takie jak depresja, zespół stresu pourazowego, urazowe uszkodzenie mózgu i inne uzależniające cechy osobowości. To ekscytująca granica, a Kalifornia będzie na jej czele”.

Od tego czasu jednak postępy w reformie psychodelików w tym stanie są opóźnione.

Na przykład w zeszłym roku komisja senacka skutecznie zabiła ustawę o legalizacji ośrodków usług psychodelicznych, w których dorośli w wieku 21 lat i starsi mogliby uzyskać dostęp do psilocybiny, MDMA, meskaliny i DMT w nadzorowanym środowisku z przeszkolonymi moderatorami. Ustawa została opracowana w sposób, który miał być odpowiedzią na obawy Newsoma wyrażone w jego wcześniejszej wiadomości weta.

W maju ubiegłego roku komisja senacka odmówiła również przyjęcia dwupartyjnej ustawy, która stworzyłaby pilotażowy program psilocybinowy dla weteranów wojskowych i byłych ratowników.

W ostatnim podcaście z Newsomem, Ryan powiedział, że osobiście skorzystał z terapii ibogainą w Meksyku. „Nie piję od trzech lat” – powiedział. „To jak włącznik światła, kiedy brałem ibogainę w Meksyku”.

„Wchodzimy w to”, odpowiedział Newsom, ale dodał, że diabeł tkwi w szczegółach.

Wskazując na legalizację marihuany w stanie, którą wówczas popierał, Newsom powiedział, że decydenci „wierzyli w rynek regulowany”, ale zauważył, że urzędnicy „nadal nie zabili czarnego rynku” i że podatki „wywołują wiele surowych uczuć”.




W zeszłym roku Newsom podpisał ustawę mającą na celu usprawnienie przetwarzania wniosków o badanie psychodelików i marihuany.

Jeśli chodzi o podatki od marihuany, senatorowie stanowi na początku tego miesiąca przedstawili projekt ustawy mającej na celu wstrzymanie nowo uchwalonej podwyżki podatków od produktów z marihuany.

Członkowie Senackiej Komisji Dochodów i Podatków głosowali 5-0 za zatwierdzeniem uchwalonego przez Zgromadzenie środka autorstwa posła Matta Haneya (D), który opóźniłby podwyżkę podatku o pięć lat.

W międzyczasie władze Kalifornii zapraszają do składania wniosków badawczych na drugą rundę dotacji w ramach programu mającego na celu lepszą edukację społeczeństwa w zakresie stanowego prawa dotyczącego marihuany i pomoc decydentom w podejmowaniu świadomych decyzji w tej kwestii.

W zeszłym miesiącu Biuro Gubernatora ds. Biznesu i Rozwoju Gospodarczego (GO-Biz) ogłosiło odbiorców ponad 52 milionów dolarów dotacji na reinwestycje społeczne dla organizacji non-profit i lokalnych departamentów zdrowia, również finansowanych z dochodów z podatku od marihuany.

Była to siódma runda finansowanych przez konopie indyjskie dotacji California Community Reinvestment Grants (CalCRG) w ramach programu stanowego.

Legalizacja marihuany w Kalifornii stworzyła szereg nowych programów grantowych mających na celu przeciwdziałanie konsekwencjom prohibicji marihuany i próbę pielęgnowania silnej, dobrze uregulowanej branży legalnej.

Sąd Najwyższy Kalifornii odniósł w zeszłym miesiącu zwycięstwo dla stanowego programu marihuany, uchylając orzeczenie sądu niższej instancji w sprawie, która sugerowała, że federalna prohibicja może być wykorzystywana lokalnie w celu osłabienia rynku konopi indyjskich.

Orzeczenie stanowego Sądu Najwyższego zapadło również zaledwie kilka tygodni po tym, jak kalifornijscy urzędnicy opublikowali raport na temat obecnego stanu i przyszłości stanowego rynku marihuany – niezależni analitycy zatrudnieni przez organy regulacyjne doszli do wniosku, że federalny zakaz marihuany, który uniemożliwia handel międzystanowy, znacząco wzmacnia nielegalny rynek.

Gubernator podpisał w 2022 r. ustawę, która upoważniłaby go do zawierania międzystanowych umów handlowych dotyczących konopi indyjskich z innymi legalnymi stanami, ale władza ta była uzależniona od wytycznych federalnych lub oceny prokuratora generalnego, który usankcjonował taką działalność.

Zdjęcie dzięki uprzejmości CostaPPR.

MEDCAN24 jest możliwy dzięki wsparciu czytelników. Jeśli polegasz na naszym dziennikarstwie wspierającym konopie indyjskie, aby być na bieżąco, rozważ miesięczne zobowiązanie Patreon.

Zostań patronem na Patreon!

Popularne artykuły