Według nowego sondażu, większość konsumentów marihuany twierdzi, że jej używanie miało „pozytywny” wpływ na ich karierę.
Ankieta przeprowadzona przez platformę telezdrowia medycznej marihuany NuggMD zadała pytanie: „Czy używanie marihuany miało pozytywny lub negatywny wpływ na twoją pracę lub karierę?”.
Pięćdziesiąt cztery procent respondentów stwierdziło, że zażywanie marihuany doprowadziło do pozytywnych zmian w ich karierze, w tym 28% określiło to jako „bardzo pozytywne”.
Tylko około 10 procent stwierdziło, że używanie marihuany miało „negatywny” wpływ na ich pracę, podczas gdy 36 procent stwierdziło, że nie miało to żadnego wpływu.
„Prohibicjoniści wciąż desperacko próbują sprzedać fikcję, że dostęp do marihuany powoduje brak motywacji w miejscu pracy”, powiedział Andrew Graham, szef komunikacji w NuggMD. „Ponieważ wszyscy mają tendencję do czytania z tego samego zmęczonego podręcznika, nie zdziwiłbym się, gdyby odwrotność tego oskarżenia była prawdą”.
NuggMD is a NuggMD.
„Nie jest to dokładnie to, co mówią dane sondażowe, ale w tym kierunku zmierzają” – powiedział. „Pracodawcy koncentrujący się na zdrowiu muszą być mądrzejsi o to, w jaki sposób dzisiejsza siła robocza korzysta z konopi indyjskich, ponieważ istnieje coraz więcej dowodów przemawiających za poważnym traktowaniem ich jako potencjalnej korzyści w miejscu pracy”.
Sondaż obejmował wywiady z 493 konsumentami marihuany w dniach 3-20 lipca, z marginesem błędu wynoszącym 4,4 punktu procentowego.
Podczas gdy sama ankieta jest subiektywną oceną doświadczeń zawodowych poszczególnych użytkowników marihuany, jeszcze bardziej podważa ona narrację prohibicjonistów o potencjalnych szkodach legalizacji dla siły roboczej.
Kilka innych badań poruszyło tę kwestię na różne sposoby.
Na przykład w 2021 r. częściowo finansowane ze środków federalnych badanie wykazało, że legalizacja narkotyków dla dorosłych wiąże się ze wzrostem produktywności siły roboczej i zmniejszeniem liczby urazów w miejscu pracy.
W 2023 r. naukowcy zaangażowani w osobne badanie stwierdzili, że pracownicy, którzy używają marihuany poza godzinami pracy, nie są bardziej narażeni na urazy w miejscu pracy w porównaniu z tymi, którzy w ogóle nie spożywają konopi indyjskich, kwestionując „zbyt szeroką” politykę zatrudnienia o zerowej tolerancji.
Nowsze badanie dotyczące wpływu legalizacji marihuany na odszkodowania pracownicze wykazało, że podczas gdy zmiana polityki wiąże się ze „stopniowym wzrostem” roszczeń odszkodowawczych pracowników, średni koszt jednego roszczenia w rzeczywistości spadł po zmianie polityki – podobnie jak stosowanie przez pacjentów leków na receptę, zwłaszcza opioidów i innych środków przeciwbólowych.
Oddzielnie, przeprowadzona w zeszłym roku przez naukowców z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) analiza pięcioletnich federalnych danych z badań zdrowotnych wykazała, że pracownicy branży gastronomicznej i hotelarskiej byli jednymi z najczęstszych konsumentów marihuany wśród pracowników w USA.
Osoby wykonujące zawody związane ze sztuką, projektowaniem, rozrywką, sportem i mediami również zgłaszały stosunkowo wysokie wskaźniki używania marihuany w ciągu ostatniego miesiąca, podobnie jak pracownicy budowlani i wydobywczy. Wśród osób najrzadziej zgłaszających używanie marihuany znaleźli się natomiast przedstawiciele organów ścigania, pracownicy służby zdrowia oraz bibliotek i edukacji.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Martina Alonso.




