Nowy raport agencji federalnej analizuje różne sposoby konsumpcji marihuany preferowane przez Amerykanów, stwierdzając, że chociaż palenie pozostaje ogólnie najpopularniejszą metodą, to jest ono również znacznie bardziej popularne wśród konsumentów płci męskiej niż żeńskiej. W międzyczasie, kobiety częściej niż mężczyźni spożywają produkty spożywcze z konopi indyjskich, napoje i produkty do stosowania miejscowego.
Wśród mężczyzn w wieku 12 lat i starszych, 19,8% stwierdziło, że ich najczęstszym sposobem konsumpcji jest palenie, w porównaniu do 14,3% kobiet. Wynika to z oceny ogólnokrajowych odpowiedzi na edycje National Survey on Drug Use and Health z 2022 i 2023 roku.
Tymczasem kobiety znacznie częściej niż mężczyźni zgłaszały stosowanie środków miejscowych – w tym balsamów, kremów i plastrów transdermalnych – przy czym 2,5 procent kobiet zgłosiło je jako preferowany sposób stosowania, w porównaniu z 1,2 procent respondentów płci męskiej. Są one również bardziej skłonne do spożywania produktów spożywczych i napojów zawierających konopie indyjskie.
„Wśród osób, które używały marihuany w ciągu ostatniego roku” – czytamy w nowym raporcie – „mężczyźni częściej niż kobiety palili marihuanę w każdej grupie wiekowej z wyjątkiem nastolatków w wieku od 12 do 17 lat, podczas gdy kobiety częściej niż mężczyźni spożywały lub piły marihuanę”.
Innymi metodami stosunkowo popularnymi wśród kobiet były krople doustne, pastylki do ssania lub spraye, podczas gdy mężczyźni częściej zgłaszali metody inhalacyjne, takie jak vaping lub dabbing koncentratów konopi indyjskich.
Inne wyniki analizy ankiet – opublikowane w tym miesiącu przez Center for Behavioral Health Statistics and Quality, część Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA) – obejmują, że konsumenci najczęściej stosowali jedną metodę konsumpcji, przy czym 44,9 procent respondentów udzieliło tej odpowiedzi. Około jedna czwarta użytkowników (27,5 procent) stwierdziła, że stosuje dwie metody, podczas gdy kolejna jedna czwarta (27,6 procent) stwierdziła, że stosuje trzy lub więcej metod.
Trzymanie się jednego sposobu konsumpcji było bardziej powszechne wśród starszych użytkowników marihuany, podczas gdy młodsi częściej korzystali z dwóch lub więcej metod.
Młodsi użytkownicy byli również bardziej skłonni do palenia marihuany.
„Niezależnie od płci, młodzi dorośli w wieku od 18 do 25 lat, którzy używali marihuany w ciągu ostatniego roku, częściej palili marihuanę w porównaniu z osobami z innych grup wiekowych, które używały marihuany” – czytamy w nowym raporcie. „Używanie marihuany za pomocą trzech lub więcej sposobów było również bardziej prawdopodobne wśród młodych dorosłych mężczyzn i kobiet, którzy używali marihuany w ciągu ostatniego roku w porównaniu z ich odpowiednikami w innych grupach wiekowych”.
Odrębny raport opublikowany na początku tego roku przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podobnie wykazał, że podczas gdy palenie marihuany pozostaje najczęstszym sposobem jej konsumpcji, metody takie jak jedzenie, wapowanie i dabbing zyskują na popularności.
W raporcie tym przeanalizowano dane z Behavioral Risk Factor Surveillance System, corocznej ogólnokrajowej ankiety telefonicznej przeprowadzanej wśród osób w wieku 18 lat i starszych. W szczególności rozpakowuje odpowiedzi z „opcjonalnego modułu marihuany”, który został uwzględniony w ankiecie z 2022 roku.
Warto zauważyć, że wykorzystanie tego modułu było pierwszym od 2016 r., w którym ankieta pozwoliła na wybór wielokrotnego metod użycia. W latach 2017-2021 moduły marihuany zezwalały tylko na jedną metodę użycia.
Porównanie wyników z 2022 r. z wynikami z 2016 r. pokazuje, że „częstość spożywania i wapowania marihuany była wyższa w 2022 r.”, napisali autorzy, „podobnie jak częstość zgłaszania wielu sposobów używania”.
Inna analiza przeprowadzona przez CDC wykazała, że wskaźniki bieżącego i dożywotniego używania konopi indyjskich wśród uczniów szkół średnich nadal spadały w związku z ruchem legalizacyjnym.
Oddzielny, wcześniejszy raport SAMHSA wykazał, że konsumpcja wśród nieletnich – zdefiniowanych jako osoby w wieku od 12 do 20 lat – nieznacznie spadła w ciągu ostatniego roku. Pomimo zmian metodologicznych, które utrudniają porównania w czasie, ostatecznie zasugerowano, że używanie narkotyków przez młodzież znacznie spadło w ciągu ostatniej dekady.
Oddzielny sondaż wykazał niedawno, że więcej Amerykanów pali marihuanę codziennie niż pije alkohol każdego dnia – a osoby pijące alkohol częściej twierdzą, że skorzystałyby na ograniczeniu jego używania niż konsumenci konopi indyjskich.
Dorośli Amerykanie, którzy piją alkohol, prawie trzykrotnie częściej twierdzą, że lepiej byłoby im ograniczyć spożycie tego narkotyku w porównaniu do konsumentów marihuany, którzy twierdzą, że skorzystaliby na rzadszym używaniu preferowanej substancji, jak wynika z badania. Co więcej, okazało się, że podczas gdy picie alkoholu przez całe życie i co miesiąc wśród dorosłych było znacznie bardziej powszechne niż używanie konopi indyjskich, codzienne spożywanie marihuany było nieco bardziej popularne niż codzienne picie.
Wcześniejszy raport opublikowany w Journal of Studies on Alcohol and Drugs wykazał, że szkody wtórne spowodowane używaniem marihuany są znacznie mniej powszechne niż w przypadku alkoholu, przy czym respondenci zgłaszali szkody wtórne spowodowane piciem prawie sześć razy częściej niż w przypadku marihuany.
Jeszcze inne badanie z 2022 r. przeprowadzone przez naukowców z Michigan State University, opublikowane w czasopiśmie PLOS One, wykazało, że „sprzedaż detaliczna konopi indyjskich może wiązać się ze zwiększonym występowaniem początków używania konopi indyjskich u osób starszych” w legalnych stanach, „ale nie u osób niepełnoletnich, które nie mogą kupować produktów z konopi indyjskich w punktach sprzedaży detalicznej”.
Tendencje te zaobserwowano pomimo tego, że według odrębnych danych używanie marihuany i niektórych psychodelików przez osoby dorosłe osiągnęło „historyczne maksima” w 2022 roku.
Korzystanie z marihuany zmniejsza apetyt na alkohol u osób, które dużo piją, pokazuje badanie finansowane ze środków federalnych