Podczas niedawnego sympozjum na Dominice omówiono ramy ustanowienia regulowanego i zrównoważonego przemysłu medycznej marihuany dla tego kraju.
Dominika to karaibski kraj wyspiarski, będący częścią łańcucha Wysp Nawietrznych w archipelagu Małych Antyli. Jej gospodarka, licząca około 66 500 mieszkańców, opiera się w dużej mierze na rolnictwie – produkcji bananów, kawy, paczuli, aloesu, kwiatów ciętych i owoców egzotycznych.
Być może medyczna marihuana również odegra rolę w dobrobycie kraju w przyszłości, zapewniając jednocześnie korzyści zdrowotne dla jego mieszkańców. Chociaż kraj zdekryminalizował posiadanie niewielkich ilości marihuany, nie zalegalizował jej jeszcze do celów leczniczych.
W 2022 r. rząd Dominikany powołał krajową grupę zadaniową w celu dokonania przeglądu istniejącego ustawodawstwa i opracowania ram regulacyjnych dla kontrolowanej dystrybucji konopi indyjskich i ich produktów ubocznych.
W zeszłorocznym budżecie na lata 2024/25 rząd stwierdził, że nadal jest zaangażowany w opracowywanie kompleksowych przepisów umożliwiających bezpieczny dostęp do produktów z konopi indyjskich do celów leczniczych i terapeutycznych, tworząc możliwości gospodarcze dla hodowców i przetwórców.
W tym roku rząd Dominiki oficjalnie uruchomił Krajowy Komitet Doradczy ds. Konopi, który odbył swoje inauguracyjne spotkanie w kwietniu. Komitet ma również za zadanie opracowanie Krajowej Mapy Drogowej dla lokalnego przemysłu konopi indyjskich.
Podczas sympozjum zorganizowanego w zeszłym tygodniu przez Komitet Doradczy, krajowi, regionalni i międzynarodowi interesariusze zebrali się, aby omówić ramy; celem jest przekształcenie konopi indyjskich w dobrze uregulowany, integracyjny i opłacalny ekonomicznie sektor, który przyczynia się do dywersyfikacji rolnictwa i tworzenia miejsc pracy.
Wśród uczestników i mówców sympozjum był p.o. premiera i minister finansów, dr Irving McIntyre.
„Na całych Karaibach nasi sąsiedzi podejmują zdecydowane kroki”, stwierdził w swoim przemówieniu, jak podano przez Dominica Online. „Jamajka, St Vincent & Grenadyny, Antigua & Barbuda i inne zalegalizowały lub zdekryminalizowały konopie indyjskie i ustanowiły systemy licencjonowania … nadszedł czas dla Dominiki”.
Krótkoterminowym celem jest ustanowienie Krajowej Komisji Regulacyjnej ds.
„Organ ten zapewni długoterminowy nadzór i zagwarantuje, że Dominika pozostanie zaufanym, szanowanym i konkurencyjnym graczem na międzynarodowym rynku konopi indyjskich” – stwierdził dr McIntyre.