Dwóch wybitnych postępowych członków Kongresu żartowało na temat marihuany podczas telewizyjnego spotkania w ratuszu w środę, a jeden z nich powiedział, że powinna ona zostać zalegalizowana w większej liczbie stanów w całym kraju.
Senator Bernie Sanders (I-VT), przemawiając podczas wydarzenia prowadzonego przez CNN, zażartował z marihuany, odrzucając jednocześnie apele niektórych Republikanów o zakończenie zamknięcia rządu federalnego przed negocjacjami w sprawie opieki zdrowotnej.
„Nie. Biorąc pod uwagę ich historię, mieli miesiące i miesiące. To nie jest nowa rzecz” – powiedział Sanders. „Odkąd Trump uchwalił „Wielką Piękną Ustawę”, wiedzieliśmy, że tak się stanie”.
„A każdy, kto myśli, że jutro nagle zaczną negocjować, myślę, że pali coś, co jest nielegalne w wielu stanach” – powiedział, odnosząc się do marihuany.
Reprezentantka Alexandria Ocasio-Cortez (D-NY) dodała, że marihuana „powinna być legalna w większej liczbie” stanów.
Obaj ustawodawcy od dawna wspierają wysiłki na rzecz reformy polityki dotyczącej konopi indyjskich.
Podczas swojej kampanii w 2016 r. Sanders stał się pierwszym głównym kandydatem na prezydenta, który poparł legalizację marihuany. Złożył również pierwszy w historii senacki projekt ustawy mającej na celu zniesienie federalnej prohibicji na konopie indyjskie.
W kampanii Sandersa w 2020 r. opublikowano plan reformy marihuany, w którym przedstawiono kroki, jakie podjąłby on w celu zniesienia federalnej prohibicji konopi indyjskich i zapewnienia sprawiedliwości w branży. W pewnym momencie niezależny senator powiedział, że wykorzysta działania wykonawcze do federalnej legalizacji marihuany we wszystkich 50 stanach pierwszego dnia swojej prezydentury.
Ocasio-Cortez ze swojej strony głosowała za projektami ustaw dotyczących federalnej legalizacji marihuany w Izbie Reprezentantów i sponsorowała przepisy zachęcające do usuwania wyroków skazujących za konopie indyjskie na szczeblu stanowym.
W wywiadzie dla MEDCAN24 na początku tego roku skrytykowała antykonopne poglądy pełniącego obowiązki szefa Administracji ds. Egzekwowania Narkotyków administracji Trumpa, mówiąc, że jeśli jest on tak zaniepokojony potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia związanymi z konopiami indyjskimi, „to może powinien zdeklasyfikować marihuanę, aby można ją było swobodnie badać”.
„Czy on ma wykształcenie medyczne? On nawet nie ma dyplomu medycznego”, powiedziała kongresmenka, dodając, że „możemy również uczyć się od stanów, które nie uznały marihuany za przestępstwo, ale traktują ją jako substancję, tak samo jak alkohol i wiele innych substancji”.
W ubiegłym roku Ocasio-Cortez zasugerowała, że prezydent Donald Trump, który wówczas ubiegał się o obecną kadencję, może udawać swoje poparcie dla reformy marihuany.
Jego stanowisko opowiadające się za federalną zmianą harmonogramu i dostępem do bankowości przemysłowej „brzmi dla mnie jak Zdrowaś Maryjo” – powiedziała MEDCAN24, dodając: „Nie sądzę, by mówił poważnie”.



