19.7 C
Warszawa
niedziela, 15 czerwca, 2025
spot_imgspot_img

Top 5 tego tygodnia

spot_img

Powiązane posty

Dekryminalizacja marihuany w Atlancie „doprowadziła do zmniejszenia przestępczości z użyciem przemocy” – pokazują nowe badania – MEDCAN24


W nowym badaniu dotyczącym dekryminalizacji marihuany w Atlancie stwierdzono, że wbrew ostrzeżeniom niektórych krytyków, zmiana polityki w rzeczywistości doprowadziła do zmniejszenia przestępczości. Spadek przestępstw z użyciem przemocy, ponieważ policja zajęła się pilniejszymi sprawami.

W badaniu przeanalizowano przestępczość związaną z obniżeniem w 2017 r. kar za posiadanie marihuany. Przed zmianą, posiadanie do uncji marihuany podlegało karze do roku pozbawienia wolności i grzywnie w wysokości 1 500 USD. Później kara ta spadła do maksymalnie 75 dolarów grzywny cywilnej, bez możliwości kary więzienia.

Podczas gdy niektórzy ostrzegali, że złagodzenie kar doprowadzi do wzrostu wskaźników przestępczości, naukowcy zaobserwowali coś wręcz przeciwnego.

„Nasze odkrycia sugerują, że dekryminalizacja doprowadziła do zmniejszenia liczby przestępstw z użyciem przemocy” – czytamy w nowym raporcie – „prawdopodobnie z powodu przesunięcia przez policję zasobów z egzekwowania przepisów dotyczących marihuany na zapobieganie przestępstwom z użyciem przemocy”.

Aby dojść do tego wniosku, autorzy przeanalizowali dane dotyczące przestępczości na poziomie agencji z lat 2015-2018 z Jednolitych Raportów Przestępczości Federalnego Biura Śledczego (FBI), które obejmowały informacje z prawie wszystkich miast Gruzji o populacji powyżej 25 000. Następnie porównali wskaźniki przestępczości między Atlantą a innymi miastami kontrolnymi, które nie zdekryminalizowały marihuany.

W porównaniu do tych miast kontrolnych, „szacowany efekt” dekryminalizacji w Atlancie wyniósł „około 20 mniej przestępstw z użyciem przemocy na 100 000 osób miesięcznie”. To o 19,7% mniej w porównaniu ze średnią sprzed dekryminalizacji.

„Nasza analiza wykazała, że przestępczość z użyciem przemocy w Atlancie spadła w stosunku do agencji kontrolnych po dekryminalizacji marihuany, a wyniki są odporne na alternatywne metody szacowania, badania zdarzeń i testy placebo” – podsumowano w raporcie. „Nasze szacunki sugerują, że dekryminalizacja doprowadziła do 20% spadku wskaźników przestępczości z użyciem przemocy w stosunku do poziomów sprzed wprowadzenia polityki”.

W dokumencie stwierdza się, że wyniki są zgodne z twierdzeniami Departamentu Policji w Atlancie (APD) krótko po dekryminalizacji, że funkcjonariusze „skupią się… na przestępstwach z użyciem przemocy i przestępstwach, które naprawdę wpływają na ludzi – rzeczach, które zagrażają życiu”.

„Chcemy zapełnić więzienia uzbrojonymi rabusiami, gwałcicielami, włamywaczami, najeźdźcami domowymi – nie chcemy zapełniać więzień palaczami trawki. Takie jest sedno sprawy” – powiedział wówczas dyrektor ds. publicznych APD Carlos Campos, jak zauważono w badaniu.

Autorzy badania zauważyli, że spadek przestępczości z użyciem przemocy w Atlancie „jest zgodny z deklarowaną zmianą polityki APD, ponieważ liderzy departamentu podkreślili realokację zasobów na egzekwowanie przestępstw z użyciem przemocy”.

„Co ważne, spadek ten nie został zniwelowany przez wzrost przestępczości w sąsiednich hrabstwach” – dodali.

Ponad rok po dekryminalizacji w mieście wskaźniki przestępczości nadal spadały.

„W odniesieniu do przestępstw z użyciem przemocy w Atlancie” – czytamy w raporcie – „nasze wyniki potwierdzają tezę, że wysiłki na rzecz ograniczenia przestępczości z użyciem przemocy były skuteczne w ciągu 15 miesięcy po dekryminalizacji marihuany”.

Wyniki badania są również zgodne z innymi, wcześniejszymi badaniami dotyczącymi wpływu zniesienia zakazu marihuany na przestępczość.

„Nasze wyniki są zgodne z szerszymi badaniami sugerującymi, że liberalizacja marihuany nie zwiększa przestępczości, a w niektórych przypadkach może zmniejszyć liczbę przestępstw z użyciem przemocy” – napisali autorzy.

Warto zauważyć, że badanie wykazało, że wskaźniki przestępczości przeciwko mieniu po dekryminalizacji pozostały niezmienione.

Artykuł został opublikowany jako preprint na początku tego miesiąca przez profesora ekonomii Uniwersytetu Stanowego Florydy Briana Meehana i dwóch innych. Nie został on poddany wzajemnej weryfikacji.

Zespół zauważył, że wcześniejsze badania wykazały „mieszany wpływ” na przestępczość, przy czym niektóre nie wykazały żadnego wpływu, a inne zaobserwowały „zmniejszenie przestępczości i poprawę skuteczności policji”.

Nowy artykuł stanowi uzupełnienie trwającej od dziesięcioleci debaty na temat wpływu polityki antynarkotykowej na wskaźniki przestępczości.

Na przykład, na początku tego roku gubernator Wirginii Glenn Youngkin (R) ostrzegł, że legalizacja detalicznej sprzedaży marihuany w tym stanie doprowadzi do wzrostu brutalnej przestępczości i innych patologii społecznych. Sponsor ustawy o sprzedaży marihuany w tym stanie twierdził jednak, że legalizacja w rzeczywistości zmniejszyłaby przemoc i nielegalną sprzedaż.

W zeszłym roku na Florydzie, przed głosowaniem nad poprawką do konstytucji w sprawie legalizacji marihuany dla dorosłych, wysoki urzędnik w administracji gubernatora Rona DeSantisa (R) twierdził, że reforma zwiększy populację więzienną w stanie.

Sekretarz Departamentu Więziennictwa Florydy Ricky Dixon napisał latem ubiegłego roku w The Tampa Bay Times, że „jest wysoce prawdopodobne, że zobaczymy wzrost populacji więziennej w naszym stanie dzięki zwiększonej przestępczości związanej z legalizacją marihuany”.

Dixon stwierdził ponadto, że napływ więźniów będzie obciążeniem dla podatników.

„Zwiększenie pojemności więzień w naszym stanie wymagałoby znacznych inwestycji finansowych, aby poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem naszych instytucji” – powiedział. „Bardzo ważne jest, aby mieszkańcy Florydy w pełni zrozumieli negatywne konsekwencje poprawki nr 3, zanim pójdą do urn wyborczych w listopadzie”.

Na szczeblu federalnym, w 2022 roku, ówczesny lider większości w Senacie Chuck Schumer (D-NY) odpierał twierdzenia, że legalizacja zwiększy przestępczość.

„Przytłaczające dowody ze stanów, które zalegalizowały marihuanę, wskazują, że nie nastąpił wzrost przestępczości” – powiedział wówczas w komunikacie prasowym.

Jednym z aspektów branży konopi indyjskich, który może przyciągać przestępczość, jest jednak uzależnienie firm od gotówki. W raporcie na temat polityki Rezerwy Federalnej opublikowanym przez Congressional Research Service (CRS) rok temu, eksperci napisali, że ograniczony dostęp do usług bankowych zaostrza problem.

„Jeśli firmy zajmujące się konopiami indyjskimi nie mają dostępu do tradycyjnych usług finansowych, mogą być narażone na wyższe koszty pożyczek i mogą być w dużym stopniu uzależnione od transakcji gotówkowych, co czyni je celem kradzieży” – czytamy w raporcie.

Jeśli chodzi o inne reformy związane z narkotykami, badania dotyczące niektórych z pierwszych w kraju ośrodków zapobiegania przedawkowaniu (OPC) w Nowym Jorku wykazały, że umożliwienie ludziom używania nielegalnych substancji w środowisku nadzorowanym medycznie nie doprowadziło do wzrostu przestępczości.

Przeciwnicy twierdzili, że utworzenie ośrodków redukcji szkód doprowadzi do wzrostu przestępczości, ale badanie opublikowane w JAMA Public Health wykazało, że „wstępne dane z Nowego Jorku nie potwierdzają tych obaw”.

Inne badania wskazują na korzyści płynące z legalizacji na poziomie lokalnym. Opublikowane w zeszłym roku badanie danych dotyczących rekrutacji na studia wykazało, że przyjęcie przez stany legalizacji rekreacyjnej marihuany (RML) „zwiększa liczbę zapisów o około 9%, bez uszczerbku dla ukończenia studiów lub wskaźnika ukończenia studiów”.

W raporcie stwierdzono, że wzrost liczby zapisów na studia poza stanem sugeruje, że zmiana polityki „zwiększa konkurencyjność uczelni, oferując pozytywne udogodnienia”, przy czym „nie ma dowodów na to, że RML wpływa na ceny, jakość lub liczbę zapisów na studia w danym stanie”.

Konsumenci marihuany lepiej reagują na „realistyczne” komunikaty o przeciwdziałaniu nietrzeźwej jeździe, które unikają stereotypów o nałogowych kierowcach, wynika z badania AAA.

MEDCAN24 jest możliwy dzięki wsparciu czytelników. Jeśli polegasz na naszym dziennikarstwie wspierającym konopie indyjskie, aby być na bieżąco, proszę rozważyć miesięczne zobowiązanie Patreon.



Popularne artykuły