9.8 C
Warszawa
niedziela, 27 kwietnia, 2025
spot_imgspot_img

Top 5 tego tygodnia

spot_img

Powiązane posty

Nowe badanie pokazuje, że 4 na 10 weteranów wojskowych z przewlekłym bólem zgłasza używanie medycznej marihuany do radzenia sobie z objawami – MEDCAN24

Nowe badanie pokazuje, że 40 procent weteranów wojskowych cierpiących na przewlekły ból zgłasza stosowanie marihuany w leczeniu swoich objawów.

Większość z nich twierdzi, że używa marihuany do radzenia sobie z bólem, mobilnością i problemami ze snem, podczas gdy znaczna liczba weteranów twierdzi również, że pomaga ona w PTSD, lęku i stresie. Prawie wszyscy uczestnicy (98%) stwierdzili, że pracownicy służby zdrowia powinni omawiać ze swoimi pacjentami stosowanie naturalnych produktów.

W raporcie opublikowanym w czasopiśmie Global Advances in Integrative Medicine and Health stwierdzono, że badanie „ujawniło powszechne stosowanie wielu NPs [natural products] jednocześnie, a w niektórych przypadkach jako substytutów przepisanych leków”.

Jak wynika z badania, konopie indyjskie – w tym zarówno odmiany z dominacją CBD, jak i THC – były trzecim najpopularniejszym produktem naturalnym w badaniu po witaminie D i multiwitaminach.

„Spośród 21 osób (40%), które zgłosiły stosowanie produktów z konopi indyjskich we wszystkich wskazaniach, większość zgłosiła stosowanie produktów zawierających mieszankę kannabidiolu (CBD, bez składnika psychoaktywnego) i tetrahydrokannabinolu (THC, składnik psychoaktywny w konopiach indyjskich)” – czytamy w raporcie. „Wskazaniami do stosowania marihuany wśród osób zgłaszających jej używanie były ból lub mobilność (81%), sen (62%), PTSD lub lęk (43%), stres (43%) i depresja (29%)”.

Wielkość próby w nowym raporcie była stosunkowo niewielka. Autorzy opisali ankietę jako „pilotażową wśród 52 weteranów z przewlekłym bólem zapisanych do podstawowej opieki zdrowotnej Veterans Health Administration (VA)”. Badanie było częściowo wspierane przez Office of Dietary Supplements i National Center for Complementary and Integrative Health, które są częścią National Institutes of Health.

Autorzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Uniwersytetu Yale zauważyli, że odsetek respondentów zgłaszających używanie konopi indyjskich „może reprezentować zaniżone dane związane z zakazem przepisywania konopi indyjskich w VA jako federalnym systemie opieki zdrowotnej”.

Warto zauważyć, że tylko około połowa respondentów stwierdziła, że omawiała stosowanie naturalnych produktów ze swoimi pracownikami służby zdrowia. Autorzy zauważyli jednak, że „klinicyści i farmaceuci generalnie nie mają wiedzy na temat NP, co wyjaśnia, dlaczego mogą unikać dyskusji na temat NP ze swoimi pacjentami”.

Zespół badawczy zauważył również, że chociaż większość produktów naturalnych jest „ogólnie uważana za bezpieczną, niektóre z nich mogą być błędnie oznakowane, zawierać substancje fałszujące, powodować skutki uboczne lub interakcje między lekami a NLPZ, szczególnie u pacjentów (lub weteranów) z chorobami współistniejącymi, którym przepisano wiele leków”.

Badanie, które zostało po raz pierwszy odnotowane przez grupę NORML, pojawia się wśród ciągłych wysiłków aktywistów i interesariuszy na rzecz ochrony dostępu weteranów do marihuany.

Na przykład podczas wspólnego przesłuchania na początku tego miesiąca, dwie organizacje weteranów złożyły zeznania wyrażające poparcie dla rozszerzonego dostępu do leków roślinnych, w tym marihuany i psychodelików.

„Obecnie”, powiedziała Allison Jaslow, dyrektor generalna Iraq and Afghanistan Veterans of America (IAVA), „weterani mieszkający w stanach, w których marihuana została całkowicie zalegalizowana, nie mogą nawet otrzymać od lekarza recepty na marihuanę do celów leczniczych” w VA.

Jaslow powiedział, że IAVA „nie może się doczekać” ponownego wprowadzenia dwupartyjnej ustawy – Marijuana Safe Harbor Act – która tymczasowo pozwoliłaby weteranom na legalne posiadanie i używanie konopi indyjskich zgodnie z prawem federalnym, zgodnie z zaleceniami lekarzy zgodnie z prawem stanowym. Lekarze VA mogliby również po raz pierwszy wydawać takie zalecenia.

Oprócz tego ustawodawstwa, w 119. Kongresie złożono już wnioski dotyczące konopi indyjskich dla weteranów. Obejmuje to ustawę sponsorowaną przez Rep. Briana Masta (R-FL), współprzewodniczącego Congressional Cannabis Caucus, którego ustawa o równym dostępie dla weteranów w podobny sposób pozwoliłaby lekarzom VA na zalecanie medycznej marihuany swoim pacjentom w stanach, w których jest to legalne.

Inne organizacje VSO również zajmowały się polityką dotyczącą marihuany i psychodelików w dwuizbowych komisjach podczas poprzednich przesłuchań w zeszłym miesiącu, wzywając prawodawców do dalszego badania alternatywnych opcji terapeutycznych i przyspieszenia dostępu, jeśli okaże się, że są one skuteczne.

Badania opublikowane w 2023 roku wykazały, że ponad 90 procent amerykańskich weteranów wojskowych, którzy używają medycznej marihuany, stwierdziło, że poprawiła ona ich jakość życia, a wielu z nich używa marihuany jako alternatywy dla leków dostępnych bez recepty i na receptę.

W lipcu ubiegłego roku komisja senacka wezwała VA do zbadania medycznej marihuany jako alternatywy dla opioidów dla weteranów, prosząc również agencję o rozważenie umożliwienia lekarzom formalnego zalecania marihuany swoim pacjentom.

Jeśli chodzi o marihuanę i przewlekły ból, w niedawno opublikowanym przeglądzie naukowym stwierdzono, że kannabinoidy mogą być przydatne w leczeniu różnych rodzajów przewlekłego bólu, w niektórych przypadkach pomagając ograniczyć stosowanie innych leków. W artykule stwierdzono również, że wybrane mieszanki kannabinoidów mogą pomóc zminimalizować niepożądane skutki marihuany, takie jak psychoaktywność THC.

Opublikowany w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Medical Cannabis and Cannabinoids, którego autorami są naukowcy z Penn State College of Medicine, artykuł ten zawierał przegląd „najnowszych dowodów potwierdzających stosowanie konopi indyjskich w leczeniu przewlekłych zaburzeń bólowych, w tym przewlekłego bólu neuropatycznego, bólu neuropatycznego wywołanego nowotworem, przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przewlekłych bólów głowy i migren”.

Badania opublikowane na początku tego roku w czasopiśmie Pain wykazały również, że marihuana była „stosunkowo bardziej skuteczna niż leki na receptę” w leczeniu przewlekłego bólu po trzymiesięcznym okresie, a wielu pacjentów ograniczyło stosowanie opioidowych leków przeciwbólowych podczas stosowania marihuany.

Analiza „była w stanie określić, przy użyciu technik wnioskowania przyczynowego, że stosowanie medycznej marihuany w leczeniu przewlekłego bólu pod nadzorem lekarza jest co najmniej tak samo skuteczne i potencjalnie bardziej skuteczne w stosunku do pacjentów z przewlekłym bólem leczonych lekami na receptę (nieopioidowymi lub opioidowymi)”, stwierdzili autorzy raportu z University of Pittsburgh, Harvard Medical School i National Cancer Institute.

Odrębne badanie finansowane ze środków federalnych wykazało, że legalizacja marihuany w stanach USA wiąże się ze zmniejszoną liczbą recept na opioidowe leki przeciwbólowe wśród dorosłych ubezpieczonych komercyjnie – co wskazuje na możliwy efekt substytucyjny, w którym pacjenci decydują się na stosowanie marihuany zamiast leków na receptę w leczeniu bólu.

„Wyniki te sugerują, że zastępowanie marihuany tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi wzrasta wraz ze wzrostem dostępności rekreacyjnej marihuany” – napisali autorzy raportu, zauważając, że „wydaje się, że nastąpiła niewielka zmiana, gdy rekreacyjna marihuana stała się legalna, ale widzimy silniejsze wyniki, gdy użytkownicy mogą kupować marihuanę w przychodniach rekreacyjnych”.

Inne niedawne badania również wykazały spadek śmiertelnych przedawkowań opioidów w jurysdykcjach, w których marihuana została zalegalizowana dla dorosłych. Badanie to wykazało „spójny negatywny związek” między legalizacją a śmiertelnymi przedawkowaniami, z bardziej znaczącymi skutkami w stanach, które zalegalizowały marihuanę wcześniej w czasie kryzysu opioidowego. Autorzy oszacowali, że legalizacja rekreacyjnej marihuany „wiąże się ze spadkiem o około 3,5 zgonów na 100 000 osób”.

Inny niedawno opublikowany raport dotyczący stosowania opioidów na receptę w stanie Utah po legalizacji medycznej marihuany w tym stanie wykazał, że dostępność legalnej marihuany zarówno zmniejszyła stosowanie opioidów przez pacjentów z przewlekłym bólem, jak i pomogła zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem leków na receptę w całym stanie. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badania wskazują, że „marihuana ma do odegrania znaczącą rolę w leczeniu bólu i ograniczaniu stosowania opioidów”.

Jeszcze inne badanie, opublikowane w 2023 r., powiązało stosowanie medycznej marihuany z niższym poziomem bólu i zmniejszonym uzależnieniem od opioidów i innych leków na receptę. Inne badanie, opublikowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA) w lutym ubiegłego roku, wykazało, że pacjenci z przewlekłym bólem, którzy otrzymywali medyczną marihuanę dłużej niż miesiąc, zauważyli znaczną redukcję przepisywanych opioidów.

Około jeden na trzech pacjentów cierpiących na przewlekły ból zgłosił stosowanie marihuany jako opcji leczenia, zgodnie z raportem opublikowanym przez AMA w 2023 roku. Większość z tej grupy stwierdziła, że używa marihuany jako substytutu innych leków przeciwbólowych, w tym opioidów.

Inne badania opublikowane w tym samym roku wykazały, że zezwolenie ludziom na legalny zakup CBD znacznie zmniejszyło liczbę recept na opioidy, prowadząc do zmniejszenia liczby recept na opioidy o 6,6% do 8,1%.

Badanie z 2022 roku, w którym przeanalizowano dane Medicaid dotyczące leków na receptę, wykazało, że legalizacja marihuany dla dorosłych wiązała się ze „znacznym zmniejszeniem” stosowania leków na receptę w leczeniu wielu schorzeń.

Raport z 2023 r. powiązał legalizację medycznej marihuany na poziomie stanowym ze zmniejszonymi wypłatami opioidów dla lekarzy – co sugeruje, że pacjenci używają konopi indyjskich jako alternatywy dla leków na receptę, gdy mają do nich legalny dostęp.

Naukowcy w innym badaniu, opublikowanym w zeszłym roku, przyjrzeli się wskaźnikom przepisywania opioidów i śmiertelności w Oregonie, stwierdzając, że pobliski dostęp do detalicznej marihuany umiarkowanie zmniejszył liczbę recept na opioidy, chociaż nie zaobserwowali odpowiedniego spadku liczby zgonów związanych z opioidami.

Inne najnowsze badania wskazują również, że marihuana może być skutecznym substytutem opioidów w leczeniu bólu.

Na przykład, w raporcie opublikowanym niedawno w czasopiśmie BMJ Open porównano medyczną marihuanę i opioidy w leczeniu przewlekłego bólu nienowotworowego i stwierdzono, że marihuana „może być podobnie skuteczna i powodować mniej przerw w stosowaniu niż opioidy”, potencjalnie oferując porównywalną ulgę przy mniejszym prawdopodobieństwie wystąpienia działań niepożądanych.

Odrębne opublikowane badania wykazały, że ponad połowa (57%) pacjentów z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym stwierdziła, że marihuana była bardziej skuteczna niż inne leki przeciwbólowe, podczas gdy 40% zgłosiło ograniczenie stosowania innych środków przeciwbólowych od czasu rozpoczęcia stosowania marihuany.

Tymczasem w Minnesocie, w tegorocznym raporcie rządu stanowego dotyczącym pacjentów z przewlekłym bólem zapisanych do stanowego programu medycznej marihuany, stwierdzono niedawno, że uczestnicy „zauważają zauważalną zmianę w łagodzeniu bólu” w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia leczenia konopiami indyjskimi.

Zakrojone na szeroką skalę badanie obejmujące prawie 10.000 pacjentów wykazało również, że prawie jedna czwarta osób przyjmujących inne leki przeciwbólowe ograniczyła ich stosowanie po zastosowaniu medycznej marihuany.

Inne nowe badanie dotyczące stosowania medycznej marihuany przez starszych pacjentów – w wieku 50 lat i starszych – wykazało, że „marihuana wydaje się być bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia” bólu i innych schorzeń.

Medyczna marihuana jest „opłacalną terapią wspomagającą” w przypadku PTSD, pokazuje nowe badanie

Zdjęcie dzięki uprzejmości Chris Wallis // Side Pocket Images.

MEDCAN24 jest możliwa dzięki wsparciu czytelników. Jeśli polegasz na naszym dziennikarstwie na rzecz konopi indyjskich, aby być na bieżąco, proszę rozważyć miesięczne zobowiązanie Patreon.



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne artykuły