18.4 C
Warszawa
poniedziałek, 16 czerwca, 2025
spot_imgspot_img

Top 5 tego tygodnia

spot_img

Powiązane posty

Legalizacja marihuany obniża koszty roszczeń odszkodowawczych pracowników i zmniejsza stosowanie leków na receptę przez pacjentów, badanie pokazuje

Nowe badanie dotyczące wpływu legalizacji marihuany na odszkodowania pracownicze wykazało, że podczas gdy zmiana polityki wiąże się ze „stopniowym wzrostem” roszczeń odszkodowawczych pracowników, średni koszt jednego roszczenia w rzeczywistości spadł po zmianie polityki – podobnie jak stosowanie leków na receptę przez pacjentów, zwłaszcza opioidów i innych środków przeciwbólowych.

Raport sporządzony przez organizację non-profit Workers Compensation Research Institute (WCRI) śledzi to, co naukowcy określili jako „złożony wpływ” legalizacji marihuany dla dorosłych zarówno na ryzyko urazów w pracy, jak i na koszty roszczeń odszkodowawczych pracowników.

Z jednej strony, na przykład, badanie mówi, że przepisy dotyczące rekreacyjnej marihuany (RML) „doprowadziły do stopniowego wzrostu częstotliwości roszczeń odszkodowawczych pracowników w latach następujących po przyjęciu RML”.

Średnio, w okresie 1,7 roku po legalizacji, stany odnotowały wzrost częstotliwości roszczeń odszkodowawczych pracowników o 7,7%. Po pięciu latach wzrost ten wzrósł do 15 procent.

Z drugiej strony, raport stwierdza, że „średnia płatność medyczna na roszczenie spadła po przyjęciu RML, częściowo spowodowana spadkiem wykorzystania recept i kosztów”. W szczególności, legalizacja konopi indyjskich dla dorosłych „zmniejszyła płatności medyczne na roszczenie o 207 USD (lub 5,7%) po 12 miesiącach dojrzałości”.

Oszczędności kosztów wynikały częściowo z 13,9-procentowej redukcji liczby recept, w tym 11,7-procentowego spadku liczby recept na leki przeciwbólowe na roszczenie. „Odsetek wniosków z receptami na opioidy spadł o 9,7 procent” – dodali autorzy. „Stwierdziliśmy również spadek liczby recept na leki nasenne”.

W nowym 51-stronicowym raporcie wykorzystano dane z 31 stanów, analizując roszczenia odszkodowawcze pracowników zgłoszone między październikiem 2012 r. a marcem 2022 r.

Raport zawiera cztery kluczowe wnioski:

„Po przyjęciu RML (1) wzrosła częstotliwość roszczeń; (2) spadły płatności medyczne na roszczenie; (3) spadła liczba recept na leki przeciwbólowe, w tym recepty na opioidy; oraz (4) nie było zmian w świadczeniach odszkodowawczych ani całkowitym czasie trwania roszczenia, z wyjątkiem późniejszych lat po przyjęciu RML”.

WCRI stwierdziło w komunikacie prasowym, że wyniki badań „mogą stanowić źródło informacji w debatach na temat takich kwestii, jak zmiana klasyfikacji marihuany, wytyczne dotyczące leczenia zawodowego, stanowe przepisy dotyczące THC (tetrahydrokannabinolu) lub podatki od marihuany”.

„Badania te są ważne, ponieważ używanie marihuany wciąż rośnie” – powiedziała Ramona Tanabe, prezes i dyrektor generalny instytutu. „Nasze badanie podkreśla złożony wpływ RML na ryzyko urazów w pracy i koszty roszczeń odszkodowawczych pracowników. Informacje te są istotne dla decydentów, ubezpieczycieli, dostawców usług medycznych, rzeczników praw pracowniczych i pracodawców, którzy muszą stawić czoła tym zmieniającym się wyzwaniom”.

Jeśli chodzi o to, dlaczego roszczenia odszkodowawcze pracowników wzrosły w legalnych stanach, w raporcie stwierdzono, że „prawdopodobnie wystąpiły one z powodu rekreacyjnego używania marihuany prowadzącego do odurzenia lub objawów odstawienia w pracy”.

Ale marihuana mogła również sprawić, że roszczenia te były tańsze.

Jeśli chodzi o niższe koszty na roszczenie po legalizacji, raport stwierdza, że „spadki były prawdopodobnie częściowo spowodowane niższymi płatnościami na roszczenie za recepty na leki przeciwbólowe, co jest zgodne z wcześniejszymi pracami dokumentującymi, że marihuana może być stosowana w leczeniu bólu w populacjach niebędących pracownikami”.

„Ponadto, w dłuższej perspektywie, RML doprowadziły do skrócenia czasu trwania tymczasowej niezdolności do pracy, co w połączeniu ze zmniejszonymi płatnościami medycznymi ostatecznie przekłada się na niewielkie obniżenie całkowitych kosztów roszczeń” – czytamy w badaniu. „Długoterminowy wpływ na [temporary disability] czas trwania może odzwierciedlać RML przyczyniające się do szybszego przywracania zdolności do pracy, ponieważ mniej poszkodowanych pracowników może skończyć na przewlekłych opioidach”.

Oprócz analizy częstotliwości i kosztów roszczeń odszkodowawczych pracowników, nowy raport zawiera również pewne zalecenia dotyczące polityki. Na przykład, sugeruje on ograniczenie poziomów THC „w celu zmniejszenia siły działania produktu, a co za tym idzie, ryzyka odurzenia lub efektów kaca, które mogą prowadzić do urazów”.

Zachęca również do podniesienia podatków od konopi indyjskich „w celu ograniczenia używania marihuany”, rozszerzenia programów edukacji i pomocy dla pracowników, zainstalowania dodatkowej infrastruktury w celu zapobiegania urazom, a nawet zaostrzenia polityki antynarkotykowej w miejscu pracy i protokołów testów.

„Nasze ustalenia dostarczają nowych informacji na temat wpływu legalizacji rekreacyjnej marihuany na systemy odszkodowań pracowniczych” – czytamy w podsumowaniu raportu. „Biorąc pod uwagę trendy polityczne i bardzo wysokie poparcie dla legalizacji marihuany wśród Amerykanów (prawie 70% dorosłych w 2023 r. popierało legalizację), używanie i legalizacja marihuany prawdopodobnie będą się z czasem rozszerzać. Przyszłe prace na ten temat mogą być potrzebne, ponieważ krajobraz polityki dotyczącej marihuany nadal ewoluuje”.

W 2021 r. odrębne badanie przeprowadzone przez National Bureau of Economic Research wykazało, że legalizacja marihuany dla dorosłych wiązała się ze wzrostem produktywności siły roboczej i spadkiem liczby urazów w miejscu pracy.

Badacze ci przyjrzeli się wpływowi legalizacji marihuany rekreacyjnej na roszczenia odszkodowawcze pracowników wśród osób starszych, obserwując spadek takich zgłoszeń „zarówno pod względem skłonności do otrzymywania świadczeń, jak i wysokości świadczeń” w stanach, które wprowadziły zmianę polityki.

Zidentyfikowali oni ponadto „uzupełniające spadki wskaźników nieurazowych obrażeń w miejscu pracy i częstości występowania niepełnosprawności ograniczającej pracę” w legalnych stanach.

„Przedstawiamy dowody na to, że głównym motorem tych spadków jest [in workers’ compensation] jest poprawa zdolności do pracy, prawdopodobnie spowodowana dostępem do dodatkowej formy terapii przeciwbólowej” – czytamy we wcześniejszym badaniu, które otrzymało dofinansowanie z National Institute on Drug Abuse (NIDA).

Tymczasem badanie z 2020 roku wykazało, że legalizacja medycznej marihuany doprowadziła do mniejszej liczby i tańszych roszczeń odszkodowawczych pracowników. Naukowcy z University of Cincinnati Ash Blue College i Temple University doszli do wniosku, że zezwolenie na medyczną marihuanę „może pozwolić pracownikom lepiej radzić sobie z objawami związanymi z urazami i chorobami w miejscu pracy, a tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na [workers’ compensation].”

W 2022 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił zajęcia się parą spraw dotyczących odszkodowań pracowniczych za medyczną marihuanę.

Inne badania z 2023 r. dotyczące używania marihuany przez pracowników wykazały, że pracownicy, którzy używali narkotyku poza godzinami pracy, nie byli bardziej narażeni na urazy w miejscu pracy w porównaniu z tymi, którzy w ogóle nie spożywali marihuany. Jednak osoby, które oddawały się podczas w godzinach pracy są prawie dwukrotnie bardziej narażeni na udział w incydencie w miejscu pracy niż osoby niebędące użytkownikami i użytkownicy poza służbą.

Osobno, przeprowadzona w zeszłym roku przez naukowców z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) analiza pięcioletnich federalnych danych ankietowych dotyczących zdrowia wykazała, że pracownicy branży gastronomicznej i hotelarskiej byli jednymi z najczęstszych konsumentów marihuany wśród pracowników w USA.

Osoby wykonujące zawody związane ze sztuką, projektowaniem, rozrywką, sportem i mediami również zgłaszały stosunkowo wysoki wskaźnik używania marihuany w ciągu ostatniego miesiąca, podobnie jak pracownicy budowlani i wydobywczy. Wśród osób najrzadziej zgłaszających używanie marihuany znaleźli się natomiast przedstawiciele organów ścigania, pracownicy służby zdrowia oraz bibliotek i edukacji.

Naukowcy ogłaszają, że odkryli nowy kannabinoid w marihuanie

MEDCAN24 jest możliwy dzięki wsparciu czytelników. Jeśli polegasz na naszym dziennikarstwie na rzecz konopi indyjskich, aby być na bieżąco, proszę rozważyć miesięczne zobowiązanie Patreon.



Popularne artykuły