Prezydent Kolumbii wzywa ustawodawców do legalizacji marihuany w kraju, argumentując, że prohibicja „przynosi tylko przemoc” ze strony karteli na nielegalnym rynku. Naciska on również na inne kraje, aby zalegalizowały liście koki „do celów innych niż kokaina”.
W niedzielę prezydent Gustavo Petro ostrzegł w mediach społecznościowych przed „multinacjonalizacją mafii kokainowych”, twierdząc, że obecnie istnieje więcej karteli niż przed złapaniem i uwięzieniem znanego handlarza Pablo Escobara.
„Wzmocnienie pozycji organizacji mafijnych pokazuje porażkę prohibicji i brak środków alternatywnych dla zwykłej prohibicji”, powiedział prezydent, zgodnie z tłumaczeniem.
„Mój rząd utrzyma pełną współpracę ze wszystkimi rządami w kwestii konfiskaty kokainy”, dodał. „Skoncentrował się i będzie koncentrował swoje działania na dużych transportach i wysoko postawionych bossach kokainy i prania pieniędzy na całym świecie”.
Petro powiedział następnie, że prosi kolumbijski Kongres o „legalizację marihuany i usunięcie przemocy z tej uprawy”.
„Zakaz marihuany w Kolumbii przynosi tylko przemoc”, powiedział.
La caída de Namoussir Mounir, enlace entre carteles colombianos y mexicanos con carteles de los balcanes, quien residía en Cartagena, muestra el grado de multinacionalización de las mafias de la cocaína.
Obecnie istnieją o wiele potężniejsze kartele niż w czasach Pablo Escobara…. pic.twitter.com/VwZUxdsZBR
– Gustavo Petro (@petrogustavo) 2 marca 2025 r.
Ponadto wezwał „rządy świata do zniesienia zakazu wykorzystywania liści koki do celów innych niż kokaina w Organizacji Narodów Zjednoczonych”, stwierdzając, że „jeśli liście koki są wykorzystywane w nawozach, żywności i innych zastosowaniach, poprawia się polityka zastępowania nielegalnych upraw”.
Stanowisko prezydenta w kwestiach polityki narkotykowej jest dobrze znane, ponieważ Petro od dawna utrzymuje, że regulacje stanowią bardziej skuteczną i potencjalnie korzystną ekonomicznie alternatywę dla prohibicji.
W zeszłym miesiącu powiedział również, że kokaina „nie jest gorsza od whisky”, argumentując jednocześnie, że kartele mogłyby zostać „łatwo zlikwidowane”, gdyby narkotyk został zalegalizowany i „sprzedawany jak wino”.
Petro wcześniej wzywał również do reformy konopi indyjskich w kraju, a pod koniec 2023 r. powiedział, że prawodawcy, którzy głosowali za odłożeniem ustawy o legalizacji w tym roku, pomogli jedynie utrwalić nielegalny handel narkotykami i przemoc związaną z nieuregulowanym handlem.
Ustawodawcy prawie uchwalili wcześniejszą wersję środka legalizacyjnego na początku tego roku, ale utknęła ona również na ostatnim etapie w Senacie podczas ostatniej sesji, przez co zwolennicy musieli ponownie rozpocząć długi proces legislacyjny.
Podczas publicznego przesłuchania w panelu senackim w 2022 r. minister sprawiedliwości Néstor Osuna powiedział, że Kolumbia padła ofiarą „nieudanej wojny, która została zaprojektowana 50 lat temu i z powodu absurdalnego prohibicjonizmu przyniosła nam wiele krwi, konfliktów zbrojnych, mafii i przestępczości”.
Po wizycie w USA w 2023 r. kolumbijski prezydent przypomniał sobie zapach marihuany unoszący się na ulicach Nowego Jorku, zwracając uwagę na „ogromną hipokryzję” legalnej sprzedaży konopi indyjskich w kraju, który dekady temu rozpoczął globalną wojnę narkotykową.
Petro odegrał również wiodącą rolę na konferencji na temat narkotyków w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach w 2023 r., zauważając, że Kolumbia i Meksyk „są największymi ofiarami tej polityki”, porównując wojnę narkotykową do „ludobójstwa”.
W 2022 r. Petro wygłosił przemówienie na posiedzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, wzywając kraje członkowskie do fundamentalnej zmiany podejścia do polityki narkotykowej i zniesienia prohibicji.
Mówił także o perspektywach legalizacji marihuany w Kolumbii jako jednym ze sposobów zmniejszenia wpływu nielegalnego rynku. Zasygnalizował też, że po zmianie polityki powinno nastąpić zwolnienie osób, które obecnie przebywają w więzieniach z powodu marihuany.
Ustawodawcy z Waszyngtonu po raz kolejny rezygnują ze starań o zezwolenie dorosłym na domową uprawę marihuany