Agencja federalna opublikowała krótki raport na temat medycznego zastosowania psychodelików, stwierdzając, że ich zdolność do „zmiany percepcji i poczucia siebie” może mieć „obiecujące zastosowania medyczne”.
W dokumencie sporządzonym przez Government Accountability Office (GAO) stwierdzono, że istnieje potrzeba dalszych badań, ale zauważono również, że ponieważ psychodeliki takie jak LSD, MDMA i psilocybina pozostają substancjami kontrolowanymi z Wykazu I, uzyskanie pozwolenia na przeprowadzenie tych badań może być wyzwaniem.
„Aby prowadzić badania nad tymi narkotykami, naukowcy muszą wykonać kilka kroków”, stwierdza raport GAO, który często nazywany jest „strażnikiem Kongresu”, w sekcji dotyczącej bieżących wyzwań. „Obejmują one uzyskanie pozwolenia od U.S. Drug Enforcement Administration, znalezienie leków klasy klinicznej do testowania oraz zidentyfikowanie odpowiednich przestrzeni, w których można testować i przechowywać te leki”.
„Trudności związane z prowadzeniem dużych, ślepych prób psychodelików ograniczyły zdolność badaczy do określenia bezpieczeństwa i skuteczności tych leków” – kontynuuje GAO – „co jest wymagane, aby uzyskać zgodę od Food and Drug Administration (FDA). Zatwierdzenie przez FDA jest zazwyczaj wymagane przed wprowadzeniem leków na receptę do sprzedaży w USA”.
Pomimo przeszkód, dokument przyznaje, że setki badań klinicznych badały psychodeliki jako potencjalne leczenie zespołu stresu pourazowego (PTSD) i depresji.
„W okresie od 2015 do początku 2025 roku rozpoczęto lub zakończono ponad 340 badań nad psychodelikami” – czytamy. „Na przykład jedno z badań wykazało, że psilocybina zmniejszyła objawy depresji bardziej niż escitalopram, SSRI”.
Science & Tech Spotlight: Medyczne zastosowanie psychodelików https://t.co/xD6DHLwNcT
U.S. GAO 6 marca 2025 r.
Inne możliwości zidentyfikowane przez GAO obejmują zdrowie psychiczne i leczenie bólu.
„Badania wykazały, że psychedeliki, takie jak psilocybina i MDMA, zmniejszają strach i niepokój, z potencjałem pozytywnego wpływu na zachowanie w połączeniu z terapią” – czytamy w raporcie, dodając, że psychedeliki „wydają się również być obiecujące dla pacjentów z niektórymi zaburzeniami bólu głowy i bólu nowotworowego”, najwyraźniej poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zmianę percepcji bólu poprzez interakcje z receptorami serotoniny w mózgu.
Agencja zwróciła również uwagę na stosunkowo niewielkie ryzyko związane z psychodelikami w porównaniu z wieloma innymi terapiami farmaceutycznymi:
„Psychodeliki mogą mieć niezagrażające życiu skutki uboczne, takie jak bóle głowy lub wymioty. W niektórych przypadkach stosowanie tych leków może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa z powodu upośledzenia lub nielegalne psychodeliki mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi substancjami, takimi jak fentanyl. Chociaż niektóre badania sugerują, że stosowanie psychodelików zazwyczaj nie prowadzi do fizycznego uzależnienia, niekorzystne skutki tych leków nie zostały w pełni zbadane.”
Oprócz przeszkód związanych z polityką badań, raport GAO wskazuje również na wyzwania metodologiczne. Na przykład, w typowym zaślepionym badaniu uczestnicy nie powinni wiedzieć, czy otrzymali eksperymentalny związek, czy placebo. „Ze względu na wyraźny wpływ psychodelików na odbiorców”, czytamy w nowym dokumencie, „trudno jest uniemożliwić uczestnikom badania dowiedzenie się, czy otrzymali leczenie”.
Biuro Odpowiedzialności Rządu
„Może to skomplikować wysiłki związane z projektowaniem takich badań i interpretacją ich wyników. W badaniach klinicznych próbowano to obejść, stosując aktywne placebo, takie jak niska dawka psychodeliku” – napisali autorzy. „Alternatywnie, badacze mogą porównać leczenie z bardziej typowym, takim jak SSRI”.
Jak zauważono w raporcie GAO, ostatnia dekada przyniosła lawinę nowych badań nad psychodelikami.
Na przykład pod koniec ubiegłego roku naukowcy po raz pierwszy w historii podali LSD pacjentom w badaniu klinicznym fazy 3, aby sprawdzić, czy psychodelik może być skutecznie stosowany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (GAD).
Oczekuje się, że badanie obejmie około 200 osób w Stanach Zjednoczonych i porówna działanie opatentowanego produktu LSD z placebo.
W marcu ubiegłego roku Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała produktowi LSD status „przełomowej terapii” w leczeniu GAD.
Tymczasem zeszłego lata przegląd naukowy dotyczący MDMA wykazał, że pięć z sześciu badań dotyczących potencjału substancji w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) „dostarcza dowodów na pozorne bezpieczeństwo i skuteczność” terapii.
Autorzy nazwali odkrycia „zachęcającymi”, ale stwierdzili, że potrzebne są bardziej solidne badania, zanim terapia wspomagana MDMA zostanie powszechnie przyjęta w porównaniu z obecnie dostępnymi formami leczenia.
Przegląd ten nastąpił po tym, jak panel doradczy FDA odrzucił wniosek o zezwolenie na terapię wspomaganą MDMA. Jednak grupa dwupartyjnych prawodawców i obrońców weteranów niemal natychmiast odrzuciła tę decyzję.
„To, o co prosimy FDA, to uznanie nauki” – powiedział Rep. Morgan Luttrell (R-TX), który w czerwcowym op-edzie dla MEDCAN24 skrytykował Komitet Doradczy ds. Leków Psychofarmakologicznych FDA za zalecenie odrzucenia terapii wspomaganej MDMA.
Psilocybina była również przedmiotem wielu badań, w tym jako pomoc w zakresie zdrowia psychicznego i leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji.
Na początku tego roku, na przykład, badanie dotyczące stosowania terapii wspomaganej psilocybiną w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem metamfetaminy wykazało, że leczenie „było wykonalne do wdrożenia w warunkach ambulatoryjnych, nie wydawało się generować obaw dotyczących bezpieczeństwa i wykazywało sygnały skuteczności uzasadniające dalsze badania”.
Raport ten, który nie był recenzowany, został opublikowany przez The Lancet jako preprint w styczniu. Stwierdzono w nim, że wśród niewielkiej grupy osób objętych programem leczenia stymulantami „głód metamfetaminy zmniejszył się, a jakość życia, depresja, lęk i stres poprawiły się od wartości wyjściowej do 28. i 90. dnia obserwacji”.
National Institutes of Health ogłosił w zeszłym roku, że przeznaczy 2,4 miliona dolarów na finansowanie badań nad wykorzystaniem psychodelików w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem metamfetaminy – finansowanie to pojawiło się, gdy federalni urzędnicy ds. zdrowia odnotowali gwałtowny wzrost liczby zgonów spowodowanych metamfetaminą i innymi psychostymulantami w ostatnich latach, a śmiertelne przedawkowania tych substancji wzrosły prawie pięciokrotnie w latach 2015-2022.
Tymczasem w 2023 roku Narodowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków (NIDA) ogłosił rundę finansowania w wysokości 1,5 miliona dolarów na dalsze badania nad psychodelikami i uzależnieniami.
Psilocybina otrzymała już federalny status przełomowej terapii w leczeniu niektórych rodzajów depresji.
W ubiegłym roku National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH), które jest częścią National Institutes of Health, również opublikowało informacyjną stronę internetową na temat psilocybiny, uznając substancję za możliwą metodę leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, lęku i depresji.
Strona, „Psilocybina dla zdrowia psychicznego i uzależnienia: What You Need To Know”, podkreślono również badania nad psilocybiną finansowane przez rząd federalny w zakresie wpływu leku na ból, migreny, zaburzenia psychiczne i różne inne schorzenia.
Wyniki innego niedawnego badania sugerują, że stosowanie ekstraktu z grzybów psychodelicznych o pełnym spektrum ma silniejszy efekt niż sama chemicznie zsyntetyzowana psylocybina, co może mieć wpływ na terapię wspomaganą psychedelikami. Odkrycia sugerują, że doświadczenie grzybów enteogennych może wiązać się z tak zwanym „efektem otoczenia” podobnym do tego, co obserwuje się w przypadku konopi indyjskich i ich wielu składników.
Oddzielne badanie opublikowane niedawno przez American Medical Associatio (AMA) wykazało, że stosowanie psilocybiny w pojedynczej dawce „nie było związane z ryzykiem paranoi”, podczas gdy inne działania niepożądane, takie jak bóle głowy, są ogólnie „tolerowane i ustępują w ciągu 48 godzin”.
Badanie to, opublikowane w JAMA Psychiatry, obejmowało metaanalizę badań klinicznych z podwójnie ślepą próbą, w których psilocybina była stosowana w leczeniu lęku i depresji od 1966 do ubiegłego roku.
AMA opublikowała inne niedawne badanie, które podobnie zaprzeczyło powszechnie panującym przekonaniom o potencjalnym ryzyku związanym z używaniem psychedelików, stwierdzając, że substancje te „mogą być związane z niższym odsetkiem objawów psychotycznych wśród nastolatków”.
Ponadto wyniki badania klinicznego opublikowane przez AMA pod koniec 2023 r. „sugerują skuteczność i bezpieczeństwo” psychoterapii wspomaganej psilocybiną w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej typu II, choroby psychicznej często związanej z wyniszczającymi i trudnymi do leczenia epizodami depresyjnymi.
Stowarzyszenie opublikowało również badania na początku tego roku, w których stwierdzono, że osoby z dużą depresją doświadczyły „klinicznie znaczącej trwałej redukcji” swoich objawów po zaledwie jednej dawce psilocybiny.
Badanie pokazuje, że medyczna marihuana jest „bezpiecznym i skutecznym lekiem” na ból i problemy ze snem u osób starszych
Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia/Workman.