Podczas gdy kanadyjski premier Justin Trudeau przygotowuje się do opuszczenia urzędu, Kanadyjczycy wystawiają mu ocenę – i najwyraźniej zdobył najwyższe oceny za swoją rolę w legalizacji marihuany w całym kraju.
Ankieta przeprowadzona wśród dorosłych Kanadyjczyków przez organizację non-profit Angus Reid Institute wykazała, że wśród osiągnięć politycznych premiera, reforma marihuany była najbardziej popularna, a 52 procent z nich określiło ją jako sukces administracji. Tylko 24 procent uznało ją za porażkę.
Spośród 10 kwestii politycznych, o które pytano respondentów, legalizacja była jedyną cieszącą się poparciem większości.
Idąc w dół listy, 47 procent przyznało Trudeau uznanie za jego radzenie sobie z pandemią COVID-19, 46 procent poparło jego ekspansję usług socjalnych, 45 procent stwierdziło, że skutecznie nawigował wojną Ukraina-Rosja, a 39 procent poparło na przykład jego zakaz broni palnej typu szturmowego.
Za pośrednictwem Angus Reid Institute.
Legalizacja marihuany okazała się również bardziej popularna niż wysiłki premiera na rzecz promowania równości płci (38%), nałożenia federalnego podatku od emisji dwutlenku węgla (19%), ukończenia rurociągu naftowego (17%), odpowiedzi na inflację (14%) i polityki imigracyjnej (10%).
Badanie obejmowało wywiady z 1850 dorosłymi Kanadyjczykami w dniach 4-6 marca, z marginesem błędu +/- 2 punkty procentowe.
Kanada zalegalizowała marihuanę dla dorosłych na poziomie federalnym w 2018 roku, przy głośnym poparciu Trudeau, który prowadził kampanię w tej sprawie.
Podczas gdy wdrożenie programu marihuany nie obyło się bez problemów, badania i ankiety wykazały, że był on ogólnie skuteczny, osiągając wiele celów, o których mówili jego zwolennicy, takich jak zapewnienie dorosłym Kanadyjczykom bezpieczniejszej i regulowanej alternatywy dla nielegalnego rynku, bez napędzania konsumpcji wśród młodzieży, jak twierdzili prohibicjoniści.
Zgodnie z rządowym raportem opublikowanym w grudniu, zdecydowana większość kanadyjskich konsumentów twierdzi, że zaopatruje się w marihuanę legalnie, a tylko 3 procent respondentów zgłosiło zakup z nielegalnych źródeł.
Obserwatorzy przyglądają się również temu, jak szersza legalizacja marihuany dla dorosłych wpływa na marihuanę medyczną w Kanadzie, odnotowując na przykład spadek liczby zapisów pacjentów po wprowadzeniu legalizacji, ale przed otwarciem sklepów detalicznych.
Tymczasem badanie przeprowadzone na początku tego roku wykazało podobne wskaźniki używania marihuany i poparcie dla legalizacji zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie, pomimo różnych krajowych podejść do regulacji tego narkotyku.
Inny tegoroczny raport z Kanady wykazał, że legalizacja marihuany „wiąże się ze spadkiem sprzedaży piwa”, co sugeruje efekt substytucyjny, w którym konsumenci przesiadają się z jednego produktu na drugi.
Odrębne badanie przeprowadzone w ubiegłym roku wykazało, że odsetek uczniów szkół średnich, którzy twierdzą, że marihuana jest łatwa do zdobycia, spadł w ostatnich latach.
Psychodeliki mają „obiecujące zastosowania medyczne”, jak twierdzi kongresowa agencja nadzorująca, ale nadal istnieją wyzwania badawcze